Başbakan Erdoğan: Haber uydurma!

Başbakan Erdoğan: Haber uydurma!
Başbakan Erdoğan: Haber uydurma!
Uludere'de istihbaratın ABD'den geldiği iddiasını yorumlayan Başbakan Erdoğan, "İnsansız hava araçları direkt TSK'nın emrinde hareket ederler. ABD'deki haber uydurma" dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan , Uludere iddialarıyla ilgili ilk kez açıklama yaptı. Bulgaristan'da konuşan Erdoğan, bir gazetecinin, “Uludere ile ilgili tartışmalara Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Kılıçdaroğlu da katıldı. Cumhurbaşkanı, 'Genelkurmay'a güvenmek zorundayız' dedi. Kılıçdaroğlu ise 'Ülkeyi Genelkurmay mı yönetiyor?' dedi. Bu konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir” şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

“Genelkurmay Başkanımız kendi alanına giren konunun cevabını vermiştir. Ben Türkiye 'yi ana muhalefet partisi CHP 'nin idare etmediğini çok iyi biliyorum. İnsansız hava araçları direkt olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin emrinde hareket ederler.

Şu anda Amerika'daki seçimler sebebiyle oradaki mevcut iktidarı zora düşürme gayreti içerisinde olan bir yayın politikasını mevcut gazete kendisine gaye edinmişse onu bilemem. Ben bu haberi mevcut hükümeti bu seçimler öncesinde zora düşürme adımı olarak görüyorum. Zira Silahlı Kuvvetlerimizin de açıkladığı gibi, biz kendi insansız hava araçlarımızla hareket ederek bu adım atılmıştır. Şu anda da gerek idari, gerekse adli yargıda süreç devam etmektedir. Konuyla ilgili başka söyleyeceğimiz herhangi bir şey söz konusu değildir.”

ABD'li Wall Street Journal Gazetesi, önceki günkü haberinde Uludere olayında istihbaratın ABD'den geldiğini iddia etmişti. Genelkurmay Başkanlığı dün bir açıklama yayınlarak bu iddiayı yalanlamıştı. (Ajanslar)