Başbakan Erdoğan: Hamdolsun TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor

Başbakan Erdoğan: Hamdolsun TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor
Başbakan Erdoğan: Hamdolsun TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TÜRGEV iftarına katıldı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , "TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız olanların kimliği, TÜRGEV'in istikametinin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Hamdolsun TÜRGEV, özgür zihinlerin yetişmesine katkı sağlayarak, kendisine kayıtsız şartsız iman isteyen örgütleri rahatsız ediyor. TÜRGEV başkanı ve yönetim kurulundan samimi bir ricam var. Lütfen bu birilerini rahatsız etmeye devam edin" dedi.

Tekirdağ'da gerçekleştirilen mitingin ardından helikopterle İstanbul'a gelen Erdoğan, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nca (TÜRGEV) Fatih'teki Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu'nun bahçesinde düzenlen iftara katıldı. 

İftar programını düzenleyen vakfın yöneticilerine teşekkür eden Erdoğan, "Biliyorsunuz, güzel bir beyit. Muhabbetten Muhammed oldu hasıl, Muhammed'siz muhabbetten ne hasıl. Böyle güzel bir sofrada inanıyorum ki bu aşk var, bu muhabbet var ve muhabbetin zenginliği de orada yatıyor" dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, 1996'da İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nın kurulduğunu aktaran Erdoğan, gençliğe ve eğitime hizmet maksadıyla atılan bu adımın TÜRGEV olarak gelişmeye devam ettiğini söyledi. 

Emeği olanları tebrik edip, hayırseverlere şükranlarını ileten Erdoğan, TÜRGEV'in kısa süre içinde çok büyük bir atılım kaydettiğini anlattı.  Erdoğan, şu an itibariyle her biri yüzde yüz doluluk oranına sahip 12 yurtta 2 bin öğrenciyi barındıran vakfın, yurtta kalan gençlere burs temin ederek, yoksul öğrencilerin elinden tutarak, kardeşlik sofraları kurarak, gençliği ilgilendiren her alanda başarılı işler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirtti. 

TÜRGEV'in son dönemde bazı "kirli diller"de, "hafıza kayıtları kirli olan tipler" tarafından çokça telaffuz edilmesinin sebebinin de aslında kaydettiği bu başarıdan kaynaklandığına işaret eden Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Hamdolsun TÜRGEV birilerini rahatsız ediyor. Ama benim için burada bir şey çok önemli, kimler rahatsız oluyor? Rahatsız olanların kimliği, TÜRGEV'in istikametinin ne kadar doğru olduğunu göstermektedir. Hamdolsun TÜRGEV özgür zihinlerin yetişmesine katkı sağlayarak, kendisine kayıtsız şartsız iman isteyen örgütleri rahatsız ediyor. Yine hamdolsun ki TÜRGEV, diğer birçok dernek ve vakıfla birlikte milli ve manevi değerlerine bağlı bir gençlik yetiştirmek için gayretle çalışıyor ve bu çalışması da birilerini rahatsız ediyor. Burada TÜRGEV başkanından ve yönetim kurulundan samimi bir ricam var. Lütfen bu birilerini rahatsız etmeye devam edin. Daha çok çalışın, daha çok üretin, hizmet verin ve sizden rahatsız olanları daha da rahatsız edin. Onlar ne kadar rahatsız olursa, bilin ki gençliğimiz o kadar doğru istikamettedir." 
'TÜRGEV ÜZERİNDEN TUZAK KURULDU'

Başbakan Erdoğan, 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinin ardından TÜRGEV ismi üzerinden bir tuzak, bir komplo oluşturulmak istendiğini dile getirerek, vakıfların ne aldıkları, ne harcadıklarının, hangi usul ve esaslarla çalıştıklarının belli olduğunu, elde hiçbir delil, belge, bilgi yokken, bir vakfı hedefe koyup ona alçakça iftiralar atmanın başka bir gayesi bulunduğunu kaydetti.

17 Aralık darbe girişiminin kamuoyuna "yolsuzluk operasyonu" olarak duyurulduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak öyle bir tezgah, öyle bir tuzak hazırlamışlardı ki, bir taşla güya kendilerince onlarca kuşu vurmayı hedefliyorlardı. Hükümete yolsuzluk iftirası atarken, hükümetle hesaplarını görmeye çalışırken, araya başka kirli hesaplarını da sıkıştırdılar. Neydi bu hesaplar? Türkiye'nin milli bankası Halk Bank'tan bazı uluslararası çevreler rahatsızdı. Çünkü Ziraat Bankası'nın, Halk Bankası'nın, Vakıf Bankası'nın dünya finans sektöründe güçlü bir yere sahip olmasını istemiyorlardı. Pensilvanya maşasına işi ihale ettiler. Araya o hesabı da sıkıştırdılar."

Başbakan Erdoğan, yurt içinde imam hatipler, yurt dışında da üniversiteler inşa etmelerinden rahatsızlık duyanlar olduğunu aktararak, "17 Aralık vesilesiyle bunun hesabını görelim istediler. Türkiye'nin milli projelerinden, küresel boyuttaki projelerinden rahatsız olanlar vardı. İş dünyası üzerinden bunlarla hesaplarını görmeye çalıştılar. Bakın Pensilvanya bütün bu hesapları bir maşa olarak, ihale almış bir taşeron olarak başkasının adına halletmek istiyordu. Ancak araya bir de kendi hesabını ekledi. Neydi o hesap? TÜRGEV" şeklinde konuştu.