Başbakan Erdoğan: İmam-hatipler laik okullardır

Başbakan Erdoğan, YÖK Yasası'nın veto yemesi üzerine, "Sayın Cumhurbaşkanı takdir hakkını kullanmıştır" dedi. Erdoğan'ın sözleri şöyle: "Yakın geçmişe kadar laikliğe aykırı olmayan imam- hatipler bugün nasıl laikliğe aykırı olur?"

LONDRA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kısmen iade ettiği YÖK Yasası'na ilişkin gerekçelerine, "Yakın geçmişe kadar laikliğe aykırı olmayan imam-hatip liseleri (İHL), bugün nasıl olup da laikliğe aykırı oluyor" diyerek karşı çıktı. Kendisinin de
imam-hatip mezunu olduğunu hatırlatan Erdoğan, bu okullarda öğrencilerin laik öğretmenlerden eğitim aldığını söyledi.
Başbakan Erdoğan, önceki akşam Oxford Üniversitesi'ndeki konuşmasının ardından, YÖK Yasası'nın Cumhurbaşkanı Sezer tarafından kısmi iade edilmesini değerlendirdi. Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanı takdir hakkını kullanmıştır, durumu yetkili kurullarımızda görüşeceğiz" dedi. Beş yıl öncesine kadar imam-hatip lisesi mezunlarının diğer bütün lise mezunları gibi üniversitelere girebildiklerini hatırlatan Erdoğan, "Bugüne kadar laikliğe aykırı olmayan imam-hatipler, bugün nasıl olup da laikliğe aykırı hale geliyor?" diye sordu. Erdoğan, kendisi gibi çocuklarının da imam-hatip lisesi mezunu olduklarını ve laikliği sonuna kadar savunduklarını söyledi.
İmam-hatip liselerinde okuyanların, normal lise müfredatının yanı sıra zengin bir dini eğitim de aldıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Böyle bir eğitim mi laikliğe aykırı?" dedi.
Erdoğan, bu okullardaki öğrencilerinin böyle bir anlayışları olmadığını, laik Türkiye Cumhuriyeti'nin öğretmenlerinden eğitim aldıklarını ve bu gençlere diğerleriyle aynı haklarının tanınmamasının fırsat eşitliği ilkesiyle bağdaşmadığını anlattı.