Başbakan Erdoğan Kocaeli'de

Başbakan Erdoğan Kocaeli'de
Başbakan Erdoğan Kocaeli'de
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Kocaeli İl Kongresi'ne katılmak üzere "Oba" adlı helikopterle saat 16.55'de Kocaeli'ne geldi

KOCAELİ - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Suriye artık için sözün bittiğini belirterek, “Bu alçakça katliamlar, bu soykırım girişimleri, bu insanlık dışı vahşet, artık gitmekte olan bir rejimin ayak seslerinden başka bir şey değildir” dedi.

Erdoğan, İsmet Paşa Stadyumu'nda düzenlenen AK Parti Kocaeli 4. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, dün Suriye'den gelen acı habere değinerek, “Zalim Esed rejiminin gözü dönmüş katilleri, Hama'da, Tireyme beldesine ağır silahlarla saldırdılar. Aldığımız haberlere göre, çoğu kadın, çocuk olmak üzere, 270 civarında masum insan bu insanlık dışı saldırıda hayatını kaybetti” dedi.

Suriyeli, Hamalı kardeşlerinin boğazları kesilerek, idam edilerek, camide toplu halde infaz edilerek katledildiklerini duyduklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Suriye için artık söz bitmiştir. Bu alçakça katliamlar, bu soykırım girişimleri, bu insanlık dışı vahşet, artık gitmekte olan bir rejimin ayak seslerinden başka bir şey değildir. Biz bu sahnenin benzerini Irak'ta, Saddam rejiminde gördük. Biz bu sahnenin benzerini, Libya'da, Kaddafi rejiminde gördük. Biz bu sahnenin benzerini, Mısır'da, Mübarek rejiminde gördük. Kendi hırsı, kendi koltuğu, kendi ikbali ve istikbali için, halkına silah çevirenler, halkına helikopterlerden bomba yağdıranlar sadece ve sadece kendi sonlarını hazırlarlar. Bütün diktatörler korkaktır. Bütün diktatörler zalimdir. Bütün diktatörler, ülkelerinin düşmanlarından değil, kendi halklarından çekinirler.”

Suriye'deki dikta rejiminin, on yıllar boyunca, işgal altındaki toprakları için tek bir mermi atamadığını, kendi hava sahasındaki, kendi toprağındaki, kendi karasularındaki silahlı askeri araçlara tek mermi sıkma cesaretini gösteremediğini ifade eden Erdoğan, “Bunlar, ancak ve ancak, uluslararası sularda, silahsız uçan uçaklara saldırabilirler. Er ya da geç, bu eli kanlı zalimler gidecek ve Suriye halkı eninde sonunda bunlardan hesap soracaktır” dedi.

“YAVRU ESAD AYNI YOLDA YÜRÜYOR”
Başbakan Erdoğan, 1982 yılında Suriye'nin Hama kentinde çok ağır, insanlığa kara bir leke olarak geçecek bir katliam yürütüldüğünü ve 40 binden fazla masum sivilin toplu olarak hunharca öldürüldüğünü anlatarak, “Baba Esad yaptı bunu, şimdi de yavru Esad aynı yolda yürüyor” dedi.

Erdoğan, o gün dünyanın sesinin çıkmadığını, evrensel insan hakkı diyenlerden, insani değerler diyenlerden, Avrupa değerleri diyenlerden ses çıkmadığını belirtti.

Suriye'nin yanı başında, Lübnan'da, Sabra Şatilla kamplarında Filistinliler katledilirken, İsrail'de Filistinliler soykırıma tabi tutulurken, aynı anda, Suriye'de de, baba Esad rejimi tarafından Suriye halkının bir bölümünün sistemli bir soykırıma tabi tutulduğunu kaydeden Erdoğan, 1982'de Türkiye'nin de bu katliama ses çıkarmadığını, o gün sesini gerektiği gibi yükseltmediğini, gereken tepkiyi göstermediğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, içine kapanan, içine kapatılan Türkiye'nin en insani tepkiyi dahi veremediğini belirterek, “Türkiye, on yıllar boyunca, Kerkük başta olmak üzere Kuzey Irak'ta kendi soydaşlarına karşı uygulanan soykırımlara dahi gerektiği şekilde tepkisini göstermedi. Ama bugün öyle bir Türkiye yok. Bugün, bölgesine, komşularına sırtını dönen, kardeşlerinin acısına sırtını dönen, sağır-dilsiz bir Türkiye yok. Suriye'de, bu kukla diktatöre, bu taşeron rejime karşı, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi mücadelesinde Suriyeli kardeşlerinin yanında olmaya devam eden bir AK Parti iktidarıyla Türkiye var” diye konuştu.

“SURİYELİLER'E KUCAK AÇMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Türkiye'nin evini, barkını, toprağını, akrabalarını, kardeşlerini terk eden Suriyeliler'e kucak açmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, şu anda 40 bini aşkın Suriyelinin misafirleri olduğunu, kapılarının açık olduğunu, ne kadar gelirse almaya devam edeceklerini kaydetti.

Erdoğan, “Hama katliamının, diğer şehirlerdeki katliamın, 1982 ve sonrasında olduğu gibi unutulmasına, üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğiz. Dünya kamuoyunun, küresel vicdanının dikkatini Suriye'ye yöneltmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.(AA)