Başbakan Erdoğan: Marmaray insanlığın projesidir

Başbakan Erdoğan: Marmaray insanlığın projesidir
Başbakan Erdoğan: Marmaray insanlığın projesidir

Erdoğan ve Gül, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte.

Marmaray açılış töreninde kürsüye 'Üsküdar'a gider iken' şarkısıyla gelen Başbakan Erdoğan projenin Cumhuriyet'in 90. yılında tamamlanmasının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Marmaray'ın açılış töreninde konuştu. Konuşmadan satırbaşları şöyle:

- Sayın cumhurbaşkanım, sayın konuk cumhurbaşkanı, değerli meclis başkanımız, Japonya ve Romanya’nın değerli başbakanları, ülkemizin değerli yargı yöneticileri, dost ve kardeş ülkelerden aramızda bulunan değerli bakanlar, ülkemizin değerli bakanları, değerli büyükelçiler, kıymetli misafirler, hanım efendiler beyefendiler, elbette bugün yaşadığımız büyük gururun hem sahibi hem de öncelikli muhatabı olan aziz İstanbullular sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Marmaray’ın İstanbul’a ülkemize tüm insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum.

- "Hüner bir şehr bünyâd etmektir; reâyâ kalbin âbâd etmektir" demişti bu şehrin fatihi. 1453’te şehre girdiği andan itibaren, işte bu dizelerinde ifade ettiği gibi İstanbul’u imar etmek için çalışmış, halkın gönlünü abad etme vazifesini bizlere miras olarak bırakmıştır. Sultan İkinci Mehmed’i rahmet yad ediyorum.

- Asrın projesi Marmaray’ı anlamlı bir günde hizmete açıyoruz. Evet bugün cumhuriyetimizin kuruluşunun 90’ncı yıldönümünü kutluyor, milletçe yurt içinde ve yurt dışında bu coşkuyu yaşıyoruz. Marmaray’ı özellikle 29 Ekim’de açmak istedik.

- Bu kardeşiniz de bu şehirde doğdu, bu şehirde büyüdü, şimdi de Üsküdar’da yaşıyor. Bugün yaşadığımız gurur Türkiye ’nin gururudur. Ama bugün yaşadığımız gurur cumhuriyetimizin birlik ve kardeşliğimizin gururudur. Cumhuriyetimizin 10. yıl dönümünde demir ağlarla gurur duyuluyordu. 10. yılın kazanımlarına yenilerini ekleyerek demir ağlarını, kara yolu, deniz yolu ağlarını kat kat artırarak 90’ncı yılda benzer bir gururla idrak ediyoruz.

- Cumhuriyetimizin ilanına giden süreci hiçbir zaman unutmadık. Nasıl zorlu bir yol olduğunu hiç unutmadık. Gazi Mustafa Kemal buradan İstanbul’dan Samsun’a ulaşmak için kırık dökük bir gemiyle Karadeniz’in o meşhur çılgın dalgalarıyla mücadele etmiş, Samsun’a ulaşmıştı.

- Kurtuluş Savaşı’mızı kağnılar üzerinde taşınan cephaneyle başarıya ulaştırdık. Destanlar yazdık. Allah şehitlerimize rahmet etsin. Yolun medeniyet olduğunu, bağımsızlık, kalkınma olduğunu milletçe çok yakından tecrübe ettik.

- Cumhuriyet tarihinde 6 bin 100 km yol yapılmışken, 11 yılda 17 bin kilometre yol ekledik. Yapılan yatırımların üzerine kat kat fazlalarını ekledik. İnşa ettiğimiz yollarla sadece şehirleri değil gönülleri de birbirleriyle buluşturduk. Hızlı tren hatlarıyla, uçaklarla, uzakları yakın ederken, kuzeyi güneyle doğuyu batıyla kucaklaştırdık.

- Göreve geldiğimizde 26 havaalanı var. Bugün 50 havaalanını aşmış durumdayız. Cumhuriyetimizi sadece ulaştırma ağlarıyla ayağa kaldırmak noktasında olmadık. Aynı zamanda kardeşlik birlik ve dayanışma ağlarıyla adalet, eşitlik, demokrasi ağlarıyla nakış nakış işleyerek çok daha güçlü bir yapıya kavuşturduk:

- Marmaray sadece iki kıtayı birbirine bağlamakla kalmıyor 150 yıl önceki hayalleri gerçekle buluşturuyor. Marmaray bu aziz milleti inandığı zaman neleri yapacağını görebileceği bir imanla buluşturuyor.

- İşte onun için diyorum ki Marmaray sadece bir İstanbul projesi değil. Aynı zamanda bir insanlık projesidir. Marmaray İstanbul’un olduğu kadar 81 vilayetin projesidir. Az önce Abe güzel bir şey söyledi. Japonya ile İstanbul’u birleştirmek... İnşallah Tokyo, Pekin, Londra, Üsküdar. Olur mu? Olur.

- Marmaray, Pekin’den Londra’ya kadar tüm dostlarımızın projesidir. Şimdi Japonya ile bir başka adımı atıyoruz. O adım da inşallah Sinop’taki nükleer enerji projesini Japonya-Fransa-Türkiye olarak birlikte inşa edeceğiz.

- Burada denizin altından geçecek bu trenler. Yolcuları olduğu kadar sevgiyi muhabbeti aşkı kardeşliği de kıtalar arasında taşıyacaktır.

- Biliyorsunuz bununla bitmiyor. 2015’te de inşallah otomobillerin geçeceği tüp geçitleri de bitiriyoruz. Otomobiller de inşallah o tünelden geçecekler. Aynı yıl üçüncü köprüyü de bitiriyoruz. 76 milyon aziz milletimin de dost ve kardeş tüm dünya halklarının da bilmesini isteriz ki biz Marmaray’ı tarihimize yaraşır şekilde barışın kardeşliğin üzerine inşa ettik.



TBMM Başkanı Çiçek: Teşekkür edilecek bir gün

TBMM Başkanı Cemil Çiçek törendeki konuşmasında şunları söyledi: İnsanların hayatlarında şükredeceği günler vardır. Burada bulunan hepimiz için hem şükredecek bir gündür hem teşekkür edilecek bir gündür. Cenabı hakka şükrediyorum böyle bir eseri tüm insanlığa kazandırdığı için, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Dünü hatırlamayanlar bugünün kıymetini bilemez. Daha dün denecek kadar kısa süre evvel, yatırım yapamayan, maaş ödeyemeyen iki yakası bir araya gelemeyen bir Türkiye’den, iki kıtanın yakasını bir araya getiren bir duruma ulaştıysak şükretmeliyiz.
İnanıyorum ki her 29 Ekim’lerde böyle projelerle cumhuriyeti kutladığımız an cumhuriyeti bize kazandıranların ruhları şad olacaktır.

Gül: 153 yıl önce hayal edildi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül törende şunları söyledi: Hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum. Bugün cumhuriyetin 90’ncı yaş gününü kutlarken hükümetimiz çok büyük bir hediyeyi de vatandaşlarımıza sunuyor. Marmaray projesi sadece İstanbul için değil dünya için sayılı büyük projelerden birisi. Bunun da açılışını yapmaktan gurur duyuyoruz.
Önce hayal edilir, sonra da iş bilen kararlı vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler. 153 sene önce hayal edilen proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi.
Hep beraber Üsküdar meydanda temelleri atmıştık. Çok şükür bugün yine hep beraber açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz.
Son yıllardaki istikrar ve gücen ortamı büyük projelerin yapılmasına imkan vermiştir. Önümüzdeki dönemde de muhakkak daha büyükleri de hizmete girecektir.
Başbakan Erdoğan büyük bir kararlılıkla bu projeyi takip etti. Bakan Binali Yıldırım, sadece bu değil diğer projelerde gayet kararlı bakanlık sorumluluğu çerçevesinde takip etti.
Bununla ilgili çok yazılar konferanslar verilecektir. Bu projeyi gerçekleştiren ekip, başta TCDD yönetimi olmak üzere her kademede bunu üstlenen yerli yabancı şirketlerimiz, burada çalışanlar, teknisyenler herkese tekrar teşekkür ediyorum.