Başbakan Erdoğan muhalefet ile Suriye'yi görüşecek

Başbakan Erdoğan muhalefet ile Suriye'yi görüşecek
Başbakan Erdoğan muhalefet ile Suriye'yi görüşecek
Suriye'nin Türkiye'ye ait savaş uçağını düşürmesinin ardından Başbakan Erdoğan'ın; CHP lideri Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeli ve BDP eşbaşkanı Demirtaş ile görüşeceği açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Türk Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçağın Suriye tarafından düşürülmesiyle ilgili gelişmeler hakkında bilgi vermek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ı yarın görüşmeye davet etti.
Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, askeri uçağın dün Hatay'ın güneybatısında düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmelerin ilgili kurumlarca tüm boyutlarıyla ele alındığı, Dışişleri Bakanlığı'nda kurulan kriz masasınca yakından takip edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Ülkemiz ve bölgemiz açısından büyük önem taşıyan bu gelişmelerle ilgili olarak, parti genel başkanlarını bilgilendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerimizin genel başkanlarına bir davette bulunmuştur” denildi. Bu çerçevede, yarın Başbakanlık Resmi Konutu'nda saat 14.00'te CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na, 16.00'da MHP Genel Başkanı Bahçeli'ye, saat 18.00'de BDP Genel Başkanı Demirtaş'a görüşme daveti yapıldığı bildirildi.

Öte yandan bugün Dışişleri'nde de önemli bir görüşme yapıldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la Dışişleri'nde iki saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye ilgili kurum yetkililerinin yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan iki tümgeneral, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan ise bir tuğamiral katıldı. Dışişleri'nden yapılan açıklamada, arama-kurtarma çalışmaları ve bundan sonra atılacak adımlarla ilgili değerlendirme yapıldığı belirtildi. Türk uçağının radar izine yönelik raporlar masaya yatırıldı.

AÇIKLAMA PAZAR SABAHI YAPILACAK
Görüşme sonrasında, Başbakanlık Resmi Konutu'na geçen Başbakan Tayyip Erdoğan, burada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yapılması bekleniyordu ancak, açıklamanın yarın yapılacağı bildirildi. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre açıklama yarın 10.30'da TRT'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yapılacak. (AA)