Başbakan Erdoğan: Son kez aday olacağım

Başbakan Erdoğan: Son kez aday olacağım
Başbakan Erdoğan: Son kez aday olacağım
Partisinin Eskişehir'de düzenlenen il kongresinde konuşan Başbakan Erdoğan 30 Eylül'de düzenlenecek kongrede 4. ve son kez genel başkanlığa aday olacağını açıkladı

ESKİŞEHİR - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , “Türkiye'yi nasıl değiştirdik, nasıl dönüştürdüysek parti teşkilatımızın da hücre yenilenmelerini yapacağız” dedi.

Erdoğan, partisinin Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen Eskişehir 4. Olağan İl Kongresi'nde, AK Parti'nin Türk siyasetindeki önemine değindi.

Bugün Eskişehir'de 81. ve son il kongresinin yapıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, kongre takviminin bitmesiyle artık bugünden itibaren büyük kongreye hazırlanacaklarını söyledi.

AK Parti Olağan Büyük Kongresi'nin 30 Eylül 2012 tarihinde yapılacağını belirten Erdoğan, “Türkiye'yi nasıl değiştirdik, nasıl dönüştürdüysek parti teşkilatımızın da hücre yenilenmelerini yapacağız” dedi.

Parti kuruluşunu gerçekleştirirken Afyonkarahisar'da yapılan toplantıda “uzun ince bir yoldayız, gideceğiz gündüz gece” dediklerine işaret eden Erdoğan, “durmak yok, yola devam” dediklerini ve aynı şekilde yola devam edeceklerini ifade etti.

2012 içinde, ilçe kongrelerini, Genel Merkez Kadın Kolları ve Genel Merkez Gençlik Kolları kongrelerini başarıyla gerçekleştirdiklerini anlatan Başbakan Erdoğan, “Bizim teşkilat anlayışımız kağıt üzerinde değil” diye konuştu.

“RABBİME BİR KEZ DAHA DUA EDİYORUM, HAMD EDİYORUM”
AK Parti kongrelerindeki heyecanı hiçbir partinin yakalayamadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Biz, birbirimizi üzmedik. Biz, kavga etmedik. Biz, kongrelerimizde makam kavgasına, koltuk kavgasına, rütbe hırsına asla tevessül etmedik. Biz, kongrelerimizde sevgiyi yücelttik, hizmet aşkını yükselttik, kardeşliği pekiştirdik. Biz, kongrelerimizi tüzüğümüzün bir gereği olmasının, anayasanın ve yasaların bir gereği olmasının ötesinde, bir şölene, bir düğüne, bir bayram havasına kavuşturduk. İşte tablo bu...

Gittiğimiz her şehrimizde, havaalanından kongrenin yapılacağı yere kadar halkımızın, milletimizin, vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin sevgi gösterileriyle karşılandık. Kongre salonlarında hasretle, muhabbetle, aşkla kucaklandık.

Bakın burada, Eskişehir'de Rabbime bir kez daha dua ediyorum, hamd ediyorum. 2001 yılında, Afyonkarahisar'da bir avuç arkadaşımızla çıktığımız bu kutlu yolda, bizi bugünlere eriştirdiği, bize böyle bir muhabbet, böyle bir sevda, böyle bir coşku nasip ettiği için Rabbime hamd ediyorum. 14 Ağustos 2001'de, Ankara'da, Bilkent Otel'de, bir salon dolusu arkadaşımızla çıktığımız bu kutlu yolda, bugün artık stadyumlara, devasa spor salonlarına sığmayan bir harekete dönüştüğümüz için Rabbime hamd ediyorum.

3 Kasım 2002'de, kuruluşumuzdan 15 ay sonra girdiğimiz ilk seçimde yüzde 34 oy aldığımız, ardından 22 Temmuz seçimlerinde yüzde 47 oya ulaştığımız, 12 Haziran seçimlerinde, Türkiye'de her iki kişiden birinin oyunu aldığımız, yüzde 50'ye ulaştığımız için Rabbime hamd ediyorum. Elbette, böyle bir teşkilatla yürüdüğümüz için, böyle yol arkadaşlarıyla yürüdüğümüz için, bizlere böyle ak yüzlü, ak gönüllü, alnı ak, yüreği ak, vefalı, cesur, kahraman yol arkadaşları nasip ettiği için Allah'ıma hamd ediyorum.”

“YOKSULLUK, YASAKLAR VE YOLSUZLUKLARI YOK ETMEK İÇİN MÜCADELE VERDİK”
2001 yılında Türkiye'nin kolunun, kanadının kırıldığını belirten Erdoğan, 2001 yılında ülkenin umutlarının söndürüldüğünü, bir kez daha hayal kırıklığına uğratıldığını dile getirdi.

Erdoğan, karamsarlık, kötümserlik ve umutsuzluğun Türkiye'nin üzerine karabasan gibi çöktüğünü ifade etti. O dönemde iktidarda DSP, MHP ve ANAP'ın oluşturduğu hükümetin bulunduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, finans sektörünün çöktüğünü, devlet bankalarının görev zararı yazdığını söyledi.

İktidarın halkı aldatığını belirten Erdoğan, görev zararı yazan bankalardan Ziraat Bankası'nın şu anda Türkiye'nin bir numaralı bankası olduğunu anlattı.

İktidara gelirken “3Y'yi yok edeceğiz” dediklerini bildiren Başbakan Erdoğan, yoksulluk, yasaklar ve yolsuzlukları yok etmek için mücadele verdiklerini vurguladı.

IMF'ye olan borcun 1,7 milyar dolara düştüğünü kaydeden Başbakan Erdoğan, “IMF bizden şu anda para istedi. Biz de şu anda IMF'ye 5 milyar dolar aktardık. Artık Türkiye alan el değil, veren el. Türkiye aynı zamanda IMF'nin yüzde 1,1 ortağı” dedi

‘SON KEZ GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAĞIZ’
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, verdikleri söz gereği 12 Haziran milletvekili seçimlerinde üçüncü dönem ve son kez milletvekili seçildiklerini belirterek, “Yine verdiğimiz sözün bir gereği olarak, dördüncü ve son kez genel başkanlığa aday olacağız” dedi.

Erdoğan, partisinin Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen Eskişehir 4. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin milletin partisi olduğunu belirterek, milletin her bir ferdi için AK Parti'nin çatısı altında yer olduğunu söyledi.
Erdoğan, “Bu milletin evladı olan, bu milletin sevgisini, sevdasını, aşkını yüreğinde taşıyan herkes bu partinin tabii üyesidir, doğal üyesidir. Bu millete hizmet aşkıyla yanan herkes için AK Parti'de görev vardır” diye konuştu.

AK Parti'de hiçbir zaman “ben” olmadığını, “biz” olduğunu; partide sadece hizmet ve demokrasi mücadelesi verildiğini anlatan Erdoğan, AK Parti'nin sadece bu idealleri iktidara taşımak isteyenlerin partisi olduğunu, bundan hiçbir zaman taviz verilmediğini ifade etti.

AK Parti'de şahıslar, makamlar, rütbeler, isimler değil, her zaman hizmetin, davanın öne çıktığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şunu herkes bilsin ki bu kardeşiniz, Recep Tayyip Erdoğan, fanidir. Her yaradılan gibi o da ölümlüdür. Şahsım olarak, başbakan sıfatımdan, genel başkan sıfatımdan ziyade, bu partinin, bu davanın, bu hareketin bir neferi olmanın gururunu bugüne kadar yüreğimde hissettim, bundan sonra da aynı şekilde biz hizmet mücadelesinin neferleri olarak yolumuza devam edeceğiz. Her alanda mücadelemizi verip, makam beklemeden, takdir beklemeden, ödül beklemeden. Çünkü en yüce ödül Rabbimden gelecek ödüldür.”

“YENİ SÜREÇTE DE DOSTLUK KAZANACAK, DAYANIŞMA KAZANACAK”
Erdoğan, milletin kendilerine nerede görev verirse orada olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

“Bizim Türkiye'ye, Türk siyasetine, özellikle de Türkiye'nin gençliğine bir şeyi göstermemiz, bir şeyi ispat etmemiz gerekiyor. Bu ülkede, siyasetin ilkelerle yapıldığını göstermemiz gerekiyor. Bu ülkede, siyasetin ve siyasetçinin güvenilir olduğunu bizim göstermemiz gerekiyor. Bu ülkede siyasetin temiz olduğunu, daha da temizleneceğini bizim ispat etmemiz gerekiyor. Siyasetçinin sözünde duran, sözünün eri kişi olduğunu, siyasetçinin makam hırsıyla değil, millete hizmet sevdasıyla hareket ettiğini bizim ortaya koymamız gerekiyor. İşte Türkiye'de, Türk siyasetinde, bu yolu da biz açtık. Bu yolun taşlarını daha sağlam döşeyeceğiz. Biz yapacağız, gençler. Unutmayın, gençler arkamızdan gelecek.”

“SON KEZ GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAĞIZ”
Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz, verdiğimiz sözün gereği olarak, 12 Haziran milletvekili seçimlerinde üçüncü dönem ve son kez olarak milletvekili seçildik. Bir dönem ara vererek ondan sonra herkesin milletvekili olma şansı var. 30 Eylül'de Ankara'daki büyük kongrede bu düzenlemeler de böylece zaten yerini buluyor. Yine verdiğimiz sözün bir gereği olarak, dördüncü ve son kez genel başkanlığa aday olacağız. Bu ülkeye öyle genel başkanlar geldi ki her yaşta, her şeyi en iyi kendilerinin yapacağı yanılgısına kapıldılar. Bu ülkeye öyle genel başkanlar geldi ki her şeyin en iyisini kendilerinin bildiği zannına kapıldılar. Bu ülkeye öyle yöneticiler geldi ki oturdukları koltukları tapulu malları gibi gördüler. Biz, bu anlayışı elimizin tersiyle ittik ve itiyoruz. Bu ülkenin pırıl pırıl gençleri var, bu ülkenin aydınlık yüzlü çocukları var. Bu ülkenin birikimli, tecrübeli, yetenekli, azimli, inançlı ve kararlı evlatları var. Fırsat bekleyenlere, imkan bekleyenlere, biz fırsat tanıyacak, imkan vereceğiz. Bu partiyi tanımayanlar, bu hareketi, bu teşkilatı tanımayanlar, ellerini ovuşturarak bizde fitne çıkmasını, nifak çıkmasını, tamahın, kibrin, hırsın öne çıkmasını bekliyorlar. Ben bütün yüreğimle inanıyorum ki bu partide, bu davada, bu harekette, bu teşkilatın içinde asla ve asla böyle tartışmalar yaşanmayacak. Ellerini ovuşturanlar, hayal kırıklığı yaşayacaklar. Farklı senaryolar çizenler, hüsrana uğrayacaklar. Fal bakanların, niyet okuyanların, tasarım yapmak isteyenlerin hevesleri bir kez daha kursaklarında kalacak. Bütün yüreğimle inanıyorum ki yeni süreçte de dostluk kazanacak, dayanışma kazanacak, elbette ki kardeşlik kazanacak.”(AA)