Başbakan Erdoğan: Twitter denen bir bela var

Başbakan Erdoğan: Twitter denen bir bela var
Başbakan Erdoğan: Twitter denen bir bela var
HaberTürk kanalında canlı yayına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlıyor. Erdoğan Taksim'e yapmayı planladıkları yeri de ilk kez açıkladı.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Haber Türk'te yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı.


Twitter'da paylaşılanlara tepki gösteren Başbakan Erdoğan, "Twitter denilen bir bela var. Yalanın, abartının daniskası burada. Sosyal medya denilen şey: Bana göre toplumun baş belası. O yalanlamayı göremeyen okumayan da bunu kaçırır. Toplum bu şekilde terörize edilir. Fotoshoplarla cesetler yayınlanıyor" dedi.

"500 BİN KİŞİYİ KAZLI ÇEŞME'YE ÇIKARIRIM"

AK Parti tabanının yaşanananlara tepkili olduğunu belirten Başbakan şöyle konuştu:

"İstesem onlar Taksim Meydanı'na çıkardı 20, 25 bin kişi. Ben 200, 500 bin kişiyi Kazlıçeşme'ye çıkarırım. Ben de bunu yaparım.Benim bir partim, tabanım var. Bunu yapacak güçteyiz. Ama biz bunlara aynı şeyde cevap verme yoluna gitmedik. Partimin tabanı da biz bunlara sessiz mi kalacağız diye aradılar. Biz sukunet çağrısında bulunduk. Biz 21 buçuk milyon oy almış bir partiyiz. Yaklaşık yüzde 50. Biz söz sahibi olmayacağız. Demokraside yetki kimdeyse onu kullanır."

MİTİNG ALANLARI YAPILACAK

Galatasaray Arena Stadı'nı yaptıkları zaman da bir grup tarafından protesto edildiklerini söyleyen Başbakan, "Yeni Kapı'da büyük bir meydan yapıyoruz. Küçük Yalı'da dev bir alan yapıyoruz.Avrupa ve Asya'da büyük meydanlarımız olsun ki miting yapacaksa, bu alanlarda yapsın.Tedbirleri biz Devletsek bunu yapmak zorunda değil miyiz?" dedi.
Köşe yazarlarını eleştiren Başbakan, "Onların güç aldıkları siyasiler de köşe yazarları vesaireler de Başbakan artık diktatör olmaya başladı. şöyle oldu böyle oldu... kusura bakmayın da, siz köşenizden bize yazılarınızla bu kadar saldırırken, biz de sesimizi biraz yükseltelim. Bu da insanın biraz yapısıyla ilgili bir şey. Ben dilsiz değilim" diyerek tepki gösterdi.

"OLAY İDEOLOJİK"

Gezi Parkı nedeniyle yapılan eylemlerin ideolojik olduğunu söyleyen Başbakan konuşmasına şöyle devam etti: Olay parkla alaka değil. Olay tamamen ideolojik. Şu anda şahsıma ve en önemlisi de İstanbul'da yaklaşan büyükşehir belediyesi seçimleri var. Şimdi büyükşehir belediyesi seçimlerinde biz, AK Parti iktidarından nasıl alacağız. Bunun gayreti içerisindeler.Bunun çalışması içindeler. 3. Havalimanını yapıyoruz mesela. İstanbul'un içindeki havalimanın da belli bir bölümü hariç, tamamen yeşil alan yapacağız."

"İSTANBUL AVM NOKTASINDA DOYUMA ULAŞMIŞ DURUMDA"
istanbul'daki AVM'lerin çokluğuna dikkat çeken Başbakan şunları kaydetti: İstanbul, AVM noktasında doyuma ulaşmış durumda. İstanbul'da şu anda eksik olan: Rezidans ve oteldir. İstanbul'a gelen kendisine yer bulamıyor."

"TAKSİM'E CAMİ OLAYI VAR"

Taksim'e yapılacak cami projesine de değinen Başbakan,"Taksim'e cami olayı var. Maksemin arkasında yapılacak. O alanın tamamına. Kilise Vakfı ile de görüşmek suretiyle, Kilise Vakfı'nın önündeki bütün o dükkanları ben diyorum ki kaldıralım. Vakıfla anlaşacağız. Kamulaştırma bedelini ödemek suretiyle biz istiyoruz ki oradaki kiliseyi meydanı çıkaralım. Kilise meydana çıksın. Öbür tarafta cami. Bizim medeniyetimizin çok açık net bir görüntüsü olur" ifadelerini kullandı.

Parti olarak verilen sözleri yerine getirdiklerini kaydeden Başbakan şöyle konuştu: "Benim adım Tayyip Erdoğan biz yola çıkarken, 'ne aldanan olacağız ne de aldatan' dedik. Biz orada temelini attığımız gün tarihini veririz. Ve o tarihte de AKM'yi bitiririz.En kısa zamanda inşallah yıkımı yapıp, adımını atacağız."

İKİ ALKOLÜK AÇIKLAMASI

'İki alkolük' sözünün basında çokça yer almasını değerlendirmesi istenen Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "içki yasağı demesek içki düzenlemesi desek daha doğru olur. Meni Müskirat Kanunu çıktığı zaman meclis başkanı kimdi?
Fatih Altaylı: "Mustafa Kemal Paşa"

Başbakan: Orada iki kişinin imzası yoktur ki. Kimbilir kaç kişinin imzası vardır. Kimbilir belki de orada Gazi'nin imzası da yoktur. Gazi belki de o dönemde Meclis Başkanıdır. Meni Müskirat Kanunu çıktığında da yine Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal'di. Bunlar konuşuyor ama rastgele atıyor. Bu CHP 'nin parlamentosu şu anda çok talihsiz bir kadro.Ben insanımı seviyorum.Ama kimsenin de alkolük olmasını istemiyorum. Alkolün bilimsel olarak zararı ortada da mı? İçki içiyorsa alkolüktür. Kırk yılda bir için de bana oy veriyor. Onlar zaten alkolükler içine girmiyor. Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz. Parti olarak da düşüncelerimizi bütün çıplaklığıyla ortaya koyuyuyoruz. Bu açıklamalardan rahatsız olanlar varsa, bunlara karşı özür beyanında bulunurum. Mesele değil. Ama onların da sağlığını düşündüğüm için bunu istiyorum." İstanbul'da otel ihtiyacına da dikkat çeken Başbakan Erdoğan, Topçu Kışlası'nın otel olma ihtimalinin olduğunu söyledi.

KADIN İSTİHDAMI

Kadının iş hayatındaki koşullarının iyileştirilmesine de değinen Başbakan, "Biz erkekelerde erken emekliliği alamayız. Zaten bu erken emeklilik, Türkiye'nin bütün standartlarını alt üst etmiştir. Aa kadınlardaki erken emeklilik, kadınlarımızın geleceği, evi vesairee düşünülerek atılmış bir adım. Kadın istihdamına engel olup olmayacağını uygulamada göreceğiz. Şu anda bir engel göremiyoruz. Devlette bir şey olmaz ama özel de olabilir" diye konuştu.

"REYHANLI OLAYI SİYASİ MEZHEPÇİLİK"

Türkiye'nin Suriye politikasına da değinen Başbakan, "Bu adam gidecek. Beşar şu anda yalnızlığa doğru gidiyor.Karada değil havada güçlü. Füzelerle uçaklarla gücünü korumaya çalışıyor. Karada muhalifler güçlü. 300 bine yakın sığınmacı var bizde. Bu sayı artabilir. İçimizdeki bütünlük önemli. Biz de malesef, siyasi mezhepçilik yaklaşım en son Reyhanlı'da gördüğümüz bu. 52 vatandaşımızın ölmesi, sıradan bir olay değil"dedi.
"BEN SÜNNİYİM SÜNNİCİ DEĞİLİM"

Mezhepçiliğe karşı olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan "Ben sünniyim ama sünnici değilim. Müslümanım" dedi.

"KURALLARA DİKKAT EDİN"

Kurallara uymanın önemli olduğunu söyleyen Başbakan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Değerlerine saygı isteyen bir anne, baba,afedersiniz kızının birilerinin kucağında oturmasını ister mi? Ama şimdi bu toplumun içinde bunlar yapılıyor. Birileri bunu teşvik ediyor. Biz de diyoruz ki kurallara dikkat edin. Ben Başbakanlık Ofisi'ne gittiğimde Dolmabahçe'de Ofisimin önünden Kadıköy'den gelenlerin felan durumunu görüyorum. Bütün o gördüğüm şeyler değerlerimle uyuşan şeyler değil. Ama buna rağmen giyimine, kuşamına karışmam diyorum. Saygı gösteriyorum. O da saygı göstersin. 20 yıl oldu hala aynı şeyleri söylüyoruz.Kimisi gelmiş Taksim Meyda'nında bira şişelerinden TC ismi yazıyor. TC bu bira şişelerinden mi kuruluyor? Bu ahlaksızlık değil mi? Hadi bırakalım marjinaller de bunu böyle yapsın."

"KÜRT KARDEŞİM DİYEBİLDİM"

Çözüm sürecine de değinen Başbakan, "Benden önce Kürt vatandaşına, 'Kürt kardeşim' diyen yok. Ben Kürt kardeşim diyebildim. Bundan sonraki süreçte bir hafta sonra gelecek rapor ve toplantılarla nihai tabloyu göreceğiz.Anayasaya yansıyacak bir şey olacağını sanmıyorum. Kiminle ben Anayasa yapacağım.Benim tabanım ne der? Sonuçta siyaset yapıyoruz. Çok çok dikkat etmemiz gerekir. Bu sürecin olumlu olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda eylemcilere de seslenerek,"Ne olur bu oyunlara gelmeyin" dedi.1(DHA/Hakime Torun)


  http://www.radikal.com.tr/1135952113595223

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Evet baş belası. - gecegokyuzututkunu

  Evet bak bu söze katıldım işte. twitter gerçekten de baş belası ve hiçte güvenli değil. Şafak Sezer de yasaklanmalı dedi Cem Yılmaz tüm tweetlerini sildi.. Hadi hayırlısı

  Hah - hasbhasb

  Ne oldu tayyip bey? Twitter yönetimine bir fırça bıyıklı arkadaş yerleştiremediğin için mi sana bela oldu? Kendi hesabını da kapat o zaman.

  Sosyal medya`nin Turkiye`deki asosyal boyutu - yet

  Hic kimse kizmasin internette KOTU-ZARARLI-YALAN yazim alaninda Turkiye 3. sirada haberi mansetlerdeydi. Bakan "Sondan 3. olmaliyiz" dedi.. Hic kimse kacamak yollar/aciklamalara/yeni yalanlara inanmadan gorsun dil/ahlak/insani deger/bilgi( liste uzatilabilir) FAKIRLIGI-YOKSUNLUGU-UMURSAMAZLIGI DIZ BOYU. Ben kendi cocuklarimin okumasini istemem bircok hitap/seslenis/soyleyisi bu ASOSYAL MEDYADA... Basbakanin ELESTIRISI - (KORKUSU DEGIL) sosyal medyanin YALANCI-KISKIRTICI-NEREDEN/NICIN GELDIGININ belirsizligine. "Kurt kardesim" belirlemesi en kayda deger, en anlamli, en yurekli devlet adami sesidir Basbakanin. 80 yilda ilk kez bir devlet adami Kurt Kardesim diyor. "DIYEBILDIM" ifadesi, umarim yanlis anlamadim: Demeye Cesaret Ettim. Elbette. Cesaret isi.. Anli-sanli sosyal demokratlar, hemen hemen tum solcular (parmakla sayilacak kadar az turk bireyi var turkiye`de) birak kardesim demeyi "kurd" sozcugunu agzina almamistir. Taksim`de olup bitenlerin hepsine katilmak saflik olur, cunki hersey oyle acik secik gorunmuyor. Polisin dehset uygulamasinin butunuyle karsisindayim. Kabul edilemez. Polis gelir-gelmeli -gorevi var olani ve vatandasi korumali... Basbakanin Polisin yanlis-dehset uygulamalariyla ilgili sorusturma sozleri sevindirici- olumlu. Turkiye milyarlarca dolar maddi, 30 binin ustunde insan kaybinin cozumuyle yuzyuze. Bu cozum bir kazanctir hepimiz icin. Umutlanmak icin cok nedenimiz var Turkiye`de kufure, nefrete, yalana, her turden kotuye DEGIL. Daha yasanilir, guzel bir Turkiye, Orta-dogu, dunyaya kadar saygi selamlar.. h.nene

  Edebiyat ve hayat - semapost

  "PRETERNATURAL BABY", bu lakabi Joseph Conrad "Gizli Ajan" baslikli romanindaki bir otoriter ulkenin ust duzey yurt disi temsilcisi olan Vladimir'e verir. Ayaginda ince ipek corap, tam takim elbise, fevkalade chic, gerek ust duzey elit siniflarla hemhal gerek pejmurde lumpenproleteriat dostu, ama kendine ait fikri hayli az ve ciliz, bildigi tek sey iktidar ve gaddarlik olan bir karakter. Dili de ayni bizimkinin dili, kafasina esti mi kasip kavuran, en agdali lakabdan aninda yerle bir olup kufurden baska bir sey teleffuz etmeyen, dusunmek gibi ince eylemlerle hayli arasi acik, bu nedenle de zihni karanlik, dili bir o kadar korkunc, acimasiz ve caresiz.

  Sosyal medya - Canbaba68

  Satın alamayacağından diyordur...

  Başbakan Erdoğan:Twitter hk. - fgemak

  toplumun organize olup bir güç yaratmasını polis ve yargı gücü ile engellemeye çalışan sayın başbakan şimdi toplumun twitter ve face book gibi sosyal medya alanlarında organize olmasına tepki veriyor,toplumun organize bir güç oluşturması başbakanın işine gelmiyor istediği gibi atını oynatamayacağını görüyor bunun içinde sosyal medyayı baş belası olarak tanımlıyor,ancak bugün için sayın başbakan ve AKP yönetimi yandaş medya imparatorluğu emniyet ve yargı güçleri ile toplumun başına bela olmuş durumdadır,halk bunu farkedip karşı atağa geçmiştir.

  baskı - ibrahimbaytak

  Başbakan, sosyal medyaya savaş açmış. Ama gücü yetmez. SOSYAL MEDYANIN sahibi 76 milyon. Yani Türkiye. Hangisi ile baş edecek? Baskı altına aldığı iş adamları gibi başbakandan mı korkacaklar?