Başbakan Erdoğan'dan Lice tepkisi: Bedelini ödeyecekler

Başbakan Erdoğan'dan Lice tepkisi: Bedelini ödeyecekler
Başbakan Erdoğan'dan Lice tepkisi: Bedelini ödeyecekler
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.Erdoğan, Lice'deki bayrak indirme eylemine çok sert sözlerle tepki gösterdi. Erdoğan'ın Tokat'ta eylem yapan vatandaşlara yönelik linç girişimini anımsatarak söylediği "Tokat'taki vatandaşın ortaya koyduğu tavrı aynı şekilde herkesin ortaya koymasını söylüyorum" sözleri ise dikkat çekti.

ANKARA - Başbakan Recen Tayyip Erdoğan , Lice'de Türk Bayrağı'nın indirilmesi eylemine "Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız söz konusu değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da bedelini ödeyecektir." sözleriyle tepki gösterdi.

Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye 'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü.  Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Erdoğan'a son günlerde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşananlar ve 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda Türk bayrağının indirilmesi soruldu.

Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu bayrak indirilmesi konusu bununla ilgili olarak benim söyleyebileceğim en şiddetli cümle ne ise onu siz benden duymuş olun.

İçişleri Bakanım teftişi başlatmış durumda. Oradaki komutan da teftişin içerisinde. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk kutsalımız olan bayrağı alma cüretini gösteriyorsa karşılığını bulacaktır.

Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız söz konusu değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da bedelini ödeyecektir."

Lice'deki olaylar sırasında hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesinin ardından olaylar çıkmış ve 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığına giren bir gösterici gönderdeki Türk bayrağını indirmişti. Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili 'Bir kısmı çocuk olan göstericilerin arasında bulunan yüzü kapalı bir şahıs, nizamiye dış kapısından içeri atlayıp bayrak direğine tırmanmış ve yapılan uyarı atışlarına rağmen bayrağı gönderden aldığı' açıklamasını yapmıştı.

Tokat'ta Lice için yürüyenlere linç girişimi!

ERDOĞAN'DAN TOKAT HATIRLATMASI 

Vatandaşları provokasyonlara karşı uyaran Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"Son günlerde, bölgedeki bu gelişmeler konusunda da özellikle halkıma çağrıda bulunuyorum. Bu çözümsüzlük sürecini, ortadan kaldırmaya yönelik atılan adımlardır. Bu süreci provoke etmeye yönelik adımlardır. Bu çözüm sürecine karşı olan provokasyonlara karşı milletçe dik durmamız lazım. Diyarbakır'da o annelerin gösterdiği tavrı tüm bölge halkının aynı şekilde göstermesini hatırlatmak istiyorum. Tokat'taki vatandaşın ortaya koyduğu tavrı aynı şekilde herkesin ortaya koymasını söylüyorum. Kalkıp da yol kesmek bu eşkıya işidir. Terörist işidir. Yol kesenler de bundan böyle bedelini onlar da ödeyeceklerdir. Kimsenin ülkemizin huzurunu bozmaya hakkı yoktur" diye konuştu.

İşte o anlar! Lice için yürüyenlere linç girişimi

 

Abdullah Öcalan: Bayrak provakasyonu soruşturmalı

Sabahat Tuncel: Bayrak indirilmesini tasvip etmiyoruz