Başbakan Erdoğan'dan tarihi özeleştiri

Başbakan Erdoğan'dan tarihi özeleştiri
Başbakan Erdoğan'dan tarihi özeleştiri
Kürt sorununun çözümü için tartışma sürerken Erdoğan tarihi özeleştiri yaptı: Farklı etnik kimliktekiler ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Bunlar düşünülmeli

 

TARIK IŞIK

DÜZCE - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda Türkiye-Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine ilişkin tasarının görüşülmesi sırasında muhalefetin “Bölgeyi İsrail’e, Yahudilere peşkeş çekeceksiniz” eleştirisine kızan Erdoğan, “Burada İzak çalışmayacak ya, Ahmet, Mehmet çalışacak” dedi. Erdoğan, “Eğer bu ülkede, bu ülkenin yönetimleri güvenliği noktasında samimi davranmadığı takdirde bunun her türlü güvenlik mekanizmaları vardır” dedi. Türkiye’den farklı kimlikteki insanların ‘kovulmasını” eleştiren Erdoğan, “Yıllarca bu ülkede bir şeyler yapıldı. Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Aklı selimle bunlar düşünülmedi. Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi” ifadesini kullandı.
Erdoğan’ın mesajları şöyle:

MECLİS’TEKİ MAYIN YASASI: Son zamanlarda mayın temizleme olayı yaşadık. Altı madde, dört gün iki haftamızı yedi. Altı madde nedir bu? Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi. Suriye tarafı bunu yaptı, bizde yapalım istedik. Bunu yapmak suretiyle 210 bin dönüm organik tarım yapabileceğimiz alan kazanalım. Hemen yakıştırmalar başladı. ‘Siz burayı İsrail’e, Yahudilere peşkeş çekeceksiniz’. Hep aynı şeyler.
ÜLKENİN MENFAATLERİ: Biz ülkemizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa bunun güvenliğinden tutunuz alacağımız neticeye karşı her şeyin tedbirini alırız. Eğer bu ülkede, bu ülkenin yönetimleri ülkesinin güvenliği noktasında samimi davranmadığı takdirde bunun her türlü güvenlik mekanizmaları vardır.
İZAK DEĞİL AHMET ÇALIŞICAK: Paranın dini, milleti, ırkı olmaz. Ama ne yazık ki öyle olduğunu zannedenler var. Ülkemizde küresel sermaye yatırım yapmak istiyor. Ancak birileri çıkıyor ‘O Yahudi sermayesi. Olmaz.’ 1 milyar dolarlık yatırım yapacak. ‘İstemezük.’ Burada İzak çalışmayacak ya, Ahmet, Mehmet çalışacak.
İşte işsizliği aşıyoruz. ‘İstemezük’ ‘Bizim milletimizden değil siz bunu peşkeş çekiyorsunuz.’ Çünkü o Corç. Bak kardeşim o Corç olsun. Gelsin yatırımını yapsın. Burada fabrikayı kurduğu zaman, buradan gitse fabrikayı alıp da mı gidecek? Kim yanında istihdam edilecek? Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fatma. Pazarı hazır.
TÜRKİYE’NİN ETNİK POLİTİKASINA ELEŞTİRİ: Yıllarca bu ülkede bir şeyler yapıldı. Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Aklı selimle bunlar düşünülmedi. Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi. Bu hatalara zaman içerisinde, zaman zaman biz de düştük. Ama aklı selimle düşününce ‘şuralarda ne gibi yanlışlar yaptık’ diye şöyle bir başımızı iki elimizin arasında aldığımızda hakikaten ne yanlışlar yapmışız diyorsunuz.
TÜRKİYE CÜCE DEĞİL: Düşüncesine inanmayan bir hareket, bir ülke düşünce hürriyetinden bahsedemez. İnancına güvenmeyen bir ülke, topluluk inanç hürriyetinden bahsedemez. Kendinize güveniyorsanız rahat olun. Ama yok siz kendinize, düşüncenize, inancınıza güvenmiyorsanız ondan sonra ufacık bir topluluk bile sizi terbiye eder. Kusura bakmayın Türkiye Cumhuriyeti bu kadar cüce bir ülke değildir.