Başbakan Erdoğan'dan zaman aşımı itirazı

Başbakan Erdoğan'dan zaman aşımı itirazı
Başbakan Erdoğan'dan zaman aşımı itirazı
Başbakan Erdoğan, "Sivas Davası'nın zaman aşımına uğradığı ifadesi çok da doğru değil. 5 kişinin davası zaman aşımına uğradı" dedi.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Sivas davasının zaman aşımına uğramadığını, davada 33 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğunu belirterek, “Tek tarafa ben siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir fraksiyonun, ideolojinin borazanlığını yapmayı doğru bulmuyorum” dedi. Başbakan Erdoğan, Cuma namazını evinin bulunduğu Subayevleri'ndeki Aksa Camii'nde kıldı.
Namaz çıkışında gazetelerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Sivas davasıyla ilgili zaman aşımı kararının ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın ihlali olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açılabileceğine yönelik açıklamaları olduğunun anımsatılması üzerine, bu açıklamaların yargılama süreci içerisindeki değerlendirmeler olduğunu söyledi. 

Türkiye 'de şuanda aradan 30 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül'de yaşananların da masaya yatırıldığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: 

“Şuanda 5 kişinin zaman aşımı konuşuluyor. 'Sivas Davası zaman aşımına uğradı' ifadesini ben çok yanlış buluyorum. Sivas davası zaman aşımına uğramamıştır, 5 kişiyle alakalı zaman aşımı vardır. Sivas davasının içerisinde şuanda idama mahkum olduğu halde idam kalktığı için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olan 33 kişi var. Bunun dışında ağır hapis cezasıyla cezalandırılmış onlarca kişi var. Bunlar hep gözden kaçırılıyor, saptırılıyor. Burada çok ciddi yanlışlar var.” 

Başbakan Erdoğan, Sivas'a gittiğinde birçok kez 18 yaşında, 19 yaşında, 15 yaşındaki kız çocuklarının babalarının hiçbir taksiratı olmadığı halde idama mahkum oldukları için hüngür hüngür ağladığını anlatarak, “Bunları göz ardı etmek suretiyle burada tek tarafa ben siyasi bir servis yapmayı doğru bulmuyorum. Bu tür ideolojik yaklaşımlar yanlış. Ankara Adalet Sarayı'nın önünde gösteri yapmak suretiyle belli bir fraksiyonun, ideolojinin borazanlığını yapmayı doğru bulmuyorum” diye konuştu. Sivas davasından 33 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğunu anımsatan Başbakan Erdoğan, “Zaman aşımıyla ilgili olarak bu ülkede DHKPC'den, TİKKO'dan bunca insan zaman aşımına uğramıştır. Bunlar dışarıdadır şuanda. Efendim neymiş; 'Hizbullah da zaman aşımına uğramış' ne oldu? Hizbullah'tan, zaman aşımından çıktılar, bir kısmı yakalandı, bir kısmı tekrar içeride, bir kısmı şuanda kaçıyor. Hizbullah zaman aşımına bundan dolayı uğramamıştır, bu noktada da değildir. Bunu da böyle görmemiz lazım, değerlendirmeleri yaparken haksızlık yapmayalım diyorum” dedi.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması
Başbakan Erdoğan, ana muhalefet partisinin zorunlu eğitimin 12 yılla çıkartılmasına ilişkin çalışmaların “yok hükmünde” olduğuna dair iddiaları olduğunun anımsatılması üzerine, bu iddianın gerçekleri ve içtüzük hükümlerini bağlamadığını söyledi. TBMM İçtüzüğü'nde her şeyin açık ve net olduğunu, yapılanların hepsinin içtüzüğe göre yapıldığını, neticelendirildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: 

“Gerek ana muhalefet, gerek diğer muhalefetin söyledikleriyle bu Meclis, onların gayri hukuki istekleri doğrultusunda yürümeyecektir. Burada çok açık, net her şey ortadadır. Bir tarafta 326 sayısı vardır, bunun karşısındaki sayı da ortadadır ve bu sayı, diğer sayının yarısı kadardır. Yarısı kadar bir sayı 326'ya egemenlik tesis etmeye gayret etmektedir. Demokraside ölçü bu değildir, biz azınlığı çoğunluğa, çoğunluğu azınlığa... Aradaki dengeyi kuran partiyiz. Çoğunluğun azınlığa tahakkümünü istemeyiz, ama kalkıp azınlığında eline bant tankını alıp komisyon başkanını vurmak suretiyle, ona saldırmak suretiyle oradan netice çıkartmasına müsaade etmeyiz.” 

Başbakan Erdoğan, İran'a gidip gitmeyeceğinin sorulması üzerine de nükleer zirveye katılmak için gideceği Güney Kore'den dönerken İran'a uğrayacağını, bu ülkede görüşmelerin en üst düzeyde, Ayetullah Hamaney'e varıncaya kadar gerçekleştireceğini söyledi. (AA)