Başbakan gazetecilerle neler konuştu?

Başbakan gazetecilerle neler konuştu?
Başbakan gazetecilerle neler konuştu?
Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki toplantısına katılan Akif Beki ve Can Paker Başbakan'ın kararlılıkla sürecin üstüne gideceğini ve pazarlığa yanaşmayacağını kendilerine söylediğini belirtti.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Dolmabahçe’deki Çalışma Ofisi’nde gazeteci, yazarlar ve STK temsilcileriyle yaptığı yaklaşık dört saat süren toplantının ardından toplantıya katılanlar Başbakan’ın kendilerine neler söylediğini açıkladı.

Akif Beki: Bu paralel devletin üstüne gitmeden caymayacaklarını söyledi. Güçlü sözlerle söyledi bunu.

Hükümete yapılan yargı darbesi olduğunu söyledi ancak bu yeni bir durum değil. Dört saat kadar bunun etrafında konuşuldu, bunun sonuçları pek çok boyutuyla konuşuldu. Yargı darbesi ve 17 Aralık Darbesi Başbakan tarafından ilk kez burada mı söylendi bilmiyorum.

Sorular üzerine 17 Aralık operasyonunun dershane konusuyla başladığını söyledi. Ancak pazarlıkla bunların üstünden gelinemeyeceğini söyledi.

Sulh mektubunda neler yazıyor?

Atamalar, operasyon teknikleri, bilgiler konuşulmadı. Bize detaylı bilgi verilmedi. Sorumluluk almak isteyen her aktöre kapısının açık olduğunu da belirtti.

Can Paker: Başbakan çok kararlı bu konuda. Bunu Türkiye ’nin geleceğiyle alakalı bir darbe olarak lanse ediyor. Açılım sürecine etki etmeyeceğini söylüyor. Beşir Bey de bunu söyledi. Kürt meselesi demek yanlıştır dedi. Bunu Avrupa’da benim bildiğim ülkeler böyle diyip körüklüyor. 

Cemaatle ilgili kimseyle pazarlığa girmeyiz dedi.

Yeniden yargılamaya sıcak baktığını ve Adalet Bakanlığı’nın buna göre hazırlıklar yaptığını söyledi. İleride bu şekil paralel devlet operasyonları olmaması için Adalet Bakanlığı’nın çalıştığını söyledi.

Benim aldığım en önemli nokta, kendi kafasında stratejisi olduğu ve A,B,C senaryoları hazırlandığını hissettirdi. Her şeyi milletin beni seçmesine bağlıyor.

Mehmet Barlas: Halk Bankası konusunda ‘’BDDK’ya talimat verdik, incelettik, Halk Bankası tertemiz çıktı’’ dedi. Anladığım kadarıyla İade-i muhakeme yolları araştırılıyor. Adalet Bakanı’na talimat verilmiş. Yanlışlık varsa nasıl düzeltilir diye..

Fikret Bila: Yeniden yargılama haktır dedi. Meclis’te düzenleme yapılabilir dedi. Kesinleşmiş davalar için bazı düzenlemeler yapılabileceğini söyledi. HSYK’nın yapısı yeniden düzenlenebilir. Buna da açık gözüküyor. 

Mahmut Övür: Toplantıya katılan gazetecilerin kafalarındaki bütün soruları dile getirdiğini belirten Övür, 'Başbakan da bunlara kendi ölçüleri içinde cevap verdi. Benim gördüğüm şey şu: Başbakan kararlı. Ne ile kararlı? 17 Aralıkta Türkiye'ye kurulan tuzakla ilgili kararlıdır. Erdoğan, bunu hem reformlarla hem de yasal süreçte çabalarla atlatmaya çalışacağını, Türkiye'nin bunu başarabileceğini söyledi" diye konuştu. 

"Bir operasyon beklentisi var mı?" sorusuna Övür, "Hayır hayır öyle bir şey yok. Net bir cevap, operasyon olacak veya olmayacak gibi bir cevap vermedi. Söylediği şey şuydu; yasalprosedür içerisinde, yasaların elverdiği ölçüde, hatta diğer davaların yargılanmasıyla ilgili de bunu söyledi, her şey yasal prosedür içerisinde devam edecek" yanıtını verdi.

Övür, "Diğer davalarla ilgili yeni bir gelişme olacak mı?" sorusuna "Onunla ilgili söylediği şey; bu konuda bir çalışma devam ediyor. 'Haklı buluyorum bu talebi' diyor. Ama on konuda da yasal prosedür neyi gerektiriyorsa yasalar neye elveriyorsa o çerçevede bir  çalışma yapılacağını, yasalarda böyle bir hakkın zaten olduğunu söyledi. O doğrultuda da bir çalışma yapıldığını açıkladı" karşılığını verdi. 

  
Ali Bulaç: Zaman gazetesi yazarı Ali Bulaç ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 17 Aralık süreciyle ilgili bilgilendirici bir toplantı yaptığını ifade ederek, Erdoğan'ın sürecin nasıl başladığını, nasıl geliştiğini, neyi amaçladığını anlattığını ve sorulara cevap verdiğini dile getirdi.

Erdoğan'ın, tır olayından önümüzdeki seçim dönemine kadar olabilecek muhtemel olaylardan söz ettiğini dile getiren Bulaç, "Kendilerinin aldığı tedbirleri anlattı. Güzel bir toplantı oldu, bilgilendirici oldu. Sorulara cevap verdi, yararlandım" dedi.

Bulaç, "Cemaat konusu gündeme geldi mi" sorusunu, "Evet cemaat konusu gündeme geldi. Yani o konuda da Başbakan fikirlerini, görüşlerini ifade etti. Tır olayı da tabi gündeme geldi. Bunların birbirleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyor Sayın Başbakan. Tır olayının, 17 Aralık operasyonuyla bağlantılı olduğunu düşünüyor" diye yanıtladı. 

Bu sırada bir gazetecinin, "Nasıl bir bağlantı varmış?" sorusu üzerine Bulaç, "Hükümete, kendisine karşı bir sürecin parçası olarak yorumluyor" dedi.

Ali Bulaç, "Siz neler sordunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Ben hükümete karşı yargıda ve emniyette yapılanma varsa hükümetin tedbir almasının hakkı olduğunu fakat camiaya veya cemaate karşı bir operasyon düzenlenecekse bunun onbinlerce insanı içine alabileceğini, 28 Şubat'ın tekrarı olabileceğini, öğretmenden esnafına kadar birçok insanı mağdur edebileceğini söyledim. Sayın Başbakan 'Bu konuda biz çok dikkatliyiz, öyle bir şeye asla izin vermeyiz, mahal vermeyiz' dedi ama devletin içerisinde bir yapılanma varsa onları hukuk dahilinde kalmak suretiyle tasfiye etme konusunda da kararlı olduğunu söyledi."
"Ergenekon ve Balyoz davalarında yeniden yargılanma konusunda Başbakan Erdoğan 'ın fikri nedir?" sorusunu Bulaç, "İade-i muhakeme olabileceğini söyledi. Bu konuda Adalet Bakanlığında bir çalışmadan söz etti. Adalet Bakanı da bu konuda teknik bilgiler verdi" diye cevapladı.