Başbakan geç kaldı

'Fırsat verenler de suçlu'
Başbakan Erdoğan, Orhan Pamuk'un önceki günkü duruşmasında çıkan olayları ve güvenlik önlemlerini eleştirdi: İsteyen elinde kartonunu açabilir, ama gelip de arabalara vurmak, onlara bu fırsatı vermek yanlıştır.
İki müfettiş görevlendirildi
İçişleri Bakanı Aksu'yu da uyardığını belirten Erdoğan "Bu işin araştırmasını, soruşturmasını yapacaksın. Emniyet'te kusurlar varsa üzerine gidilmesi gerekir" dedi. Aksu da iki müfettiş görevlendirdiğini söyledi.
'AB yanlış yapıyor'
Avrupalı parlamenterlerin davayı izlemesini de eleştiren Erdoğan "Yargıyı baskı altına almak istiyorlar. Aynı davranışı AİHM'de de yapsınlar ya. (Leyla Şahin davasını kast-ederek) Orada da hak, hukuk çiğneniyor."
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

KONYA - Başbakan Tayyip Erdoğan, yazar Orhan Pamuk'un önceki günkü duruşması sırasında ve sonrasında çıkan olaylarla ilgili "Emniyet'te eğer kusurlar varsa, üzerine gidilmesi lazım. Bu protestoları yapanlara bu kadar geniş bir zemin bırakılmaması gerekirdi" dedi.
Erdoğan dün Konyalı işadamlarıyla Rixos Otel'de bir araya geldi. Gazetecilerin, yazar Orhan Pamuk'un olaylı duruşmasıyla ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan, şunları kaydetti:
'Arabalara vurmak yanlış'
Ben de mağdurum: Bu olaya iki boyutlu bakmak istiyorum. Birinci boyut, olaya düşünce özgürlükleri noktasında bakışım bellidir. Çünkü düşünce özgürlüğü noktasında, bu işin mağduru olmuş bir insanım. Yapılan protesto olaylarını ise kesinlikle tasvip etmiyorum.
Demokrasi tahammül rejimi: İşimize gelmeyebilir, tahammül edeceğiz. Elinde kartonunu açabilir, bunlar tabiidir, doğaldır. Ama gelip de arabalara vurmak, üzerine çıkmak, bu fırsatı vermek bir kere çok ciddi bir yanlıştır.
Aksu'yu uyardım: Kalkıp adliyenin içine kadar girip, bu tür eylemlere girmek, dışarıda aynı tür eylemleri yapmak... Bu konuyla ilgili dün (önceki gün) İçişleri Bakanımızı da uyardım. Bu işin araştırmasını da soruşturmasını da yapacaksın. Burada, Emniyet'te eğer kusurlar varsa, üzerine gidilmesi lazım. Çünkü burada bu protestoları yapanlara bu kadar geniş bir zemin bırakılmaması gerekir. Yargı ile ilgili biliyorsunuz yargının dün (önceki gün) verdiği karar henüz Adalet Bakanlığımıza bu yazı ulaşmadığı için Bakanlığın verdiği bir karar yok. Onu da pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda Adalet Bakanımızla ayrıca görüşeceğim.
Emniyet sıkıntılı: Aldığım bilgiye göre Emniyet'in bir sıkıntısı var. Bu kadar yakın mesafe içerisinde güvenlik sağlanamaz. Araca darbelere varıncaya kadar müsaade edilmemesi lazım.
AB'ye baskı suçlaması: AB'nin tavrını aynı içerideki bazı olaylar gibi, Van olayları gibi değerlendiriyorum. Van olaylarında medyasıyla, birçok sivil toplum örgütleriyle yargı baskı altına alınıyorsa, AB de şu anda bizim yargımızı baskı altına almaya çalışıyor. Şişli'de yapılan ne kadar yanlışsa, ondan önce Van'da yapılan da o kadar yanlıştır. Olay doğru veya yalnış, yargıdadır. Burada yargının vereceği karar beklenir.
AİHM'de niye yapmıyorlar: AB parlamenterlerinin böyle bir yargılama esnasında gelişleri aslında yargıya bir baskıdır. Yaptıkları açıklamalarla bunu gösteriyorlar. Bu da yanlıştır. Buna hakları yok. Aynı şeyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde de yapsınlar ya.
Aksu: Soruşturma başlatıldı
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da duruşma çıkışında yaşanan olaylarla ilgili "güvenlik zafiyeti olduğu" yönündeki iddiaların araştırılması için mülkiye ve polis müfettişi görevlendirdiğini söyledi. Aksu, "Pamuk'un yargılandığı yerde yeterince polis vardı" diye konuştu.