'Başbakan, Gül'e kızıp saldırı hazırlatabilir'

'Başbakan, Gül'e kızıp saldırı hazırlatabilir'
'Başbakan, Gül'e kızıp saldırı hazırlatabilir'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MİT mensuplarına soruşturma için Başbakan'ın iznini zorunlu kılan yasayla ilgili sert eleştirilerde bulundu.

CHP Parti Meclisi'nde konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu 'nun hedefinde Başbakan Tayyip Erdoğan ve MİT mensuplarıyla ilgili yasa vardı. Kılıçdaroğlu, yasanın MİT mensuplarını kurtarmak ve Başbakan'ın kendi çıkarlarını korumak için çıkarıldığını dile getirdi. MİT mensupları hakkında savcıların ellerinde bir şüphe olmadan soruşturma açamayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, MİT mensuplarını PKK ile görüşmeye Başbakan Erdoğan'ın gönderdiğini belirterek "Git Oslo’da görüş dedin. O zaman bu maddeyi niye getiriyorsunuz" diye konuştu.

MİT yasasında yapılan değişiklikle birlikte Başbakan’ın özel olarak görevlendirdiği insanların belli suçlara özgürce bulaşabileceğini öne süren Kılıçdaroğlu, "Başbakan özel yetkili insanlara çete kurdurabilecek. Sayın Erdoğan Sayın Gül’e kızıp saldırı hazırlatabilir" dedi.

Başbakan'ı savcıların elindeki kanıtların kamuoyuna ulaşmasını engellemeye çalışmakla suçlayan Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Karanlık bir döneme giriyoruz. Tüm bunlar olurken konuşmayan, dilsizleşen tek kişi var: Erdoğan. Başbakan konuşmuyor. Çünkü ne yapmak istediğini çok iyi biliyor. Biz bunlarla uğraşırken uluslararası alanda Türkiye’nin çıkarları ayaklar altına alınıyor."

'KİM VERDİ SİZE İSTİHBARATI'
Son 50 günde Türkiye'de olağanüstü olaylar olduğunu ve bu olayların sıradan olaylarmış gibi toplumun önüne koyulmaya çalışıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir demokratik ülke düşünün. O ülkenin Silahlı Kuvvetleri gidecek ve aldığı bir talimatla 34 yurttaşımızı öldürüp tekrar geri gelecek. Bu ülkede kimsenin sesi çıkmayacak. Başbakan hiç konuşmayacak. İnsan Hakları Komisyonu tarafından görüntüler izleniyor. Konu ; Talimatı kim verdi ? . Ne demek talimatı kim verdi. Çok açık. Bu tartışılır mı ? Sınır ötesi operasyonlarını talimatını hükümet verir. Açın yasalara bakın. Yasalardan bu kadar habersiz olan bir anlayış olabilir mi? Hükümeti bundan nasıl kurtarırız? Bunun hesabı içindeler. Hükümet bu işin içindedir. Talimat vermiştir ve 34 yurttaşımızı da katletmiştir.İstihbaratı size kim verdi ? Bu soru unutturulmak isteniyor. Çünkü MİT böyle bir istihbarat vermediğini söylüyor. Genelkurmay ise istihbaratın dışarıdan geldiğini söylüyor. Kim verdi size bu istihbaratı? Talimatı veren belli. İstihbaratı veren organ açıklanırsa hükümetin kimin oyuncağı olduğunu anlayacağız" diye konuştu. (DHA-AA)