Başbakan meydan okudu: Karışamazlar

TCK konusunda AB'nin eleştirileri Başbakan Erdoğan'ı rahatsız etmedi. Erdoğan, "AB sözcüsünün Türkiye'nin içişleri için böyle bir talebi olamaz" dedi.
TCK tasarısının 1 Ekim'den sonra CMUK ve İnfaz Yasası'yla birlikte görüşüleceğini belirten Erdoğan, "Geldiğinde nasıl olduğunu göreceksiniz" dedi.

ANKARA - AKP, Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısı'nda AB ile inatlaşma yolunu seçti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konunun AB ile ilgisi olmadığını belirtirken, TCK'nın TBMM açıldıktan sonra başka yasalarla birlikte yasalaştırılmasının kararlaştırıldığını söyledi.
AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK), Başbakan Erdoğan'ın katılımı ile toplanarak TCK tasarısı ve zina düzenlemesini görüştü. Toplantıda Erdoğan, TCK'nın CMUK, İstinaf Mahkemeleri ve Ceza İnfaz Yasası ile paket halinde çıkarılması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin AB süreci konusundaki kriterleri yerine getirdiğini kaydederek, "Bu konunun AB
ile ne ilgisi var, anlayabilmiş değilim" dedi.
Baykal'a eleştiri
Baykal'a da TCK tasarısındaki tavrı nedeniyle sert çıkan Erdoğan, CHP'nin zinaya ceza getiren düzenlemeye önce itiraz etmediğini, eleştiriler üzerine karşıt bir tutum aldıklarını söyledi. Erdoğan, şöyle dedi: "Baykal sözünde durmadı. Daha önce zina konusunda farklı şeyler söyledi, şimdi farklı şeyler söylüyor. CHP tabanına mesaj vermek adına bu düzenlemeyi kullandı. Bu eleştirilerimi bir resepsiyonda karşılaştığım Baykal'a da ilettim."
Daha sonra il başkanları toplantısına katılan Erdoğan, soruları yanıtlarken AB ve medyaya sert çıktı. Erdoğan, zina düzenlemesinin tasarıda yer alıp almayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
"Geldiğinde bunun nasıl olduğunu göreceksiniz. Kimileri çıkıp da 'AKP burada kendine yanlış yapıyor. Bunun hesabını nasıl verecek' diye bize yardımcı olmaya çalışıyorsa, onlara sadece teşekkür ederiz. Ama biz attığımız adımların istişaresini yapıyoruz. Kamuoyu araştırmalarımız mevcut, halkımızın taleplerini iyi biliyoruz. Bu noktada her siyasi partinin bir üslubu vardır. O üslubu kullanmak da her partinin hakkıdır. AKP de bu demokratik hakkını en geniş manada değerlendirerek kullanmaktadır."
Başbakan Erdoğan, AB sözcüsünden gelen TCK'nın 6 Ekim'e kadar yasalaştırılması gerektiğine ilişkin açıklamayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "AB sözcüsünün Türkiye'nin içişlerine yönelik, parlamentosuna yönelik böyle bir talebi olamaz" yanıtı verdi.
'Biz Türkiyeliyiz'
TCK'nın diğer yasalarla birlikte paket olarak görüşülmesi gerekiyorsa Meclis'in neden olağanüstü toplandığının sorulması üzerine ise Erdoğan, "Süratlendirmek için" yanıtını verdi.
Erdoğan, TCK'nın 17 Aralık'taki Avrupa Birliği zirvesi sonrasına bırakılma olasılığı sorulunca, bunun Meclis'teki çalışmalara bağlı olduğunu belirterek şöyle devam etti: "Arkadaşlar biz Türkiyeliyiz, Türküz. Kendi kararımızı kendimiz vereceğiz. AB ile ilgili birileri bizi bir yerlere şartlandırmasın. AB ile ilgili, Kopenhag Siyasi Kriterleri ile ilgili ne varsa, hepsini yerine getirdik. Olmayan bir şeyleri bizden isteme noktasında, bazı medya gruplarının maalesef onlar adına bir gayretin içine girmesi de bizi üzmektedir. Buradan bütün medya gruplarına sesleniyorum: AB üzerinden siyaset yaparak hükümeti sıkıştırmasınlar. Biz bu oyuna da asla gelmeyiz."