Başbakan: Para vererek Patriot almayız

Başbakan: Para vererek Patriot almayız
Başbakan: Para vererek Patriot almayız
Başbakan Erdoğan Obama ve Romney'in düzeyli mücadelesini takdir ettiklerini söyledi, Patrior iddiasını yalanladı.

 

 

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Endonezya’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “Suriye de bu kadar insan öldürülmüşken Esad’in liderliğe oynaması kabul edilemez” dedi.
Esad’la bir çözüm olmayacağını söyleyen Başbakan Erdoğan , “Bu kadar insanın öldürüldüğü yurtdışı göçe zorlandığı buna vesile olan bir insanın kendi ülkesinde hala liderliğe oynamasını kimse kabullenmez. Bizim de bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Burada bir vahşet cinayet var. Bayramda güya silahlar susacaktı, ateşkes olacaktı. Cuma namazında camiler bombalandı. Ondan sonra utanmadan sıkılmadan ben Müslüman’ım diyorsun” diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ABD Başkanlık seçimini Barack Obama'nın kazanmasıyla ilgili olarak, "Bizler 4 yıllık bir çalışma arkadaşlığı dönemi itibarıyla tanıdığımız bildiğimiz ve müşterek dünya siyasetinde çalışmamızın olduğu süreci yaşadık. Sadece dünya siyasetinde değil, bölgemizde de yoğun çalışmalarımız oldu. Stratejik ortaklığımız Sayın Obama ile model ortaklığa tırmandırdığımız bir dönemi yaşadık. Ben de şahsım ülkem adına kendilerini bu
başarılarından dolayı tebrik ediyorum" dedi.

YARIN TELEFONLA GÖRÜŞECEK

Yarın Obama ile bir tebrik telefonu görüşmesi yapacağını belirten Erdoğan ABD Başkanı Obama'nın seçim zaferinden sonra yaptığı konuşmada kullandığı, "Artık mavi kırmızı eyaletler yok. Tek Amerika var açıklaması" tüm Amerika'yı kucaklaması açısından önemli bir mesaj olarak gördüğünü belirterek, "Bu mesajın yanında karşılıklı tebrikler ve tebrikleşmenin yanından Romney'in 'Her şey Amerika için', 'Amerika için çalışacağız' demesi de çok önemliydi" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD yönetiminin, Suriye'deki olaylara ilişkin tutumunu değerlendirirken, "Şimdi Amerika'nın bölgede özellikle NATO'nun önemli bir üyesi olarak, Amerika'nın bu işi çok daha farklı ele almasının gereğine inanıyorum" diye konuştu.

Erdoğan, füze iddialarıyla ilgili olarak, “NATO’dan sınıra füze talebimiz olmadı, iddialar asılsız. Para ödemek suretiyle Patriot alma durumunda, düşüncesinde değiliz” şeklinde konuştu.