Başbakan: Savaştan uzak değiliz...

Başbakan: Savaştan uzak değiliz...
Başbakan: Savaştan uzak değiliz...
Başbakan Erdoğan tezkere sürecinde sürekli yaptığı, "savaş için değil caydırıcılık için" vurgusuna bir ek yaptı: Ama savaştan da uzak değiliz...

İSTANBUL – Başbakan Tayyip Erdoğan Esenler Havaalanı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm için düzenlenen törende, “savaşa uzak değiliz” dedi. Törende yaptığı konuşmada Suriye konusuna değinen Başbakan Erdoğan , "Asla savaş meraklısı değiliz ancak savaştan da uzak değiliz. Yurtta sulh cihanda sulh, sulhun egemen olduğu yerde olur" dedi.
Erdoğan, konuşmasına şehitlere rahmet, ailelerine başsağlığı dileyerek başladı. “Suriye tarafından atılan top mermileri ile Akçakale'de hunharca şehit edilen 2 anne ve 3 yavrusuna cenabı Allahtan rahmet diliyorum, ailelerine sabırlar diliyorum, yaralılarımıza rabbimden şifa diliyorum" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Kayıplarımızın acısı yüreğimizi yaktı. Ülkemize yapılan bu saldırıyı cevapsız bırakmadık, misliyle cevap verdik. BM ve NATO başta olmak üzere ilgili uluslararası mekanizmaları süratle harekete geçirerek haklılığımızı bütün dünyaya anlattık ve tescil ettirdik. Uçağımızın düşürülmesi sonrasında sürekli uyarı yapmış, tekrarları halinde tepki vereceğimizi belirtmiştik. Burada bir kez top mermisi atışı oldu, boş araziye düştü, uyarı yaptık. İki, üç oldu. 4, 5 6 7 oldu. Boş arazilere düştüğü için sadece nota ile işi bıraktık. 5 vatandaşımızın şehit olması nota ile geçiştirilecek değildi. Bu defa onların da canlarını yakacak şekilde misliyle cevabını verdik. Ülkemizin saygınlığına halel getirecek hiçbir girişimi karşılıksız bırakmadık, bırakmayacagız. Şunu samimiyetle ifade etmek istiyorum: Asla savaş meraklısı değiliz ancak savaştan da uzak değiliz. Bu millet yeri gelmiş, kıtalararası savaşları görerek, savaşarak bugünlere gelmiştir. Birileri bize, “Yurtta sulh cihanda sulh” diyor. “Yurtta sulh cihanda sulh” sulhun egemen olduğu yerde olur. Bizim can damarımıza bastıkları yerde sulhu konuşamayız." (dha)