Başbakan: Tek seçenek var

Erdoğan dün AKP grubuna parlamento çalışmalarının önemini anlatırken "Oluşturduğunuz yasama organı, yürütme ve yargıdan önde gelir. Yargı ve yürütme meşruiyetini, yasamanın ortaya koyduğu yasalardan alır" dedi.

ANKARA - Erdoğan dün AKP grubuna parlamento çalışmalarının önemini anlatırken "Oluşturduğunuz yasama organı, yürütme ve yargıdan önde gelir. Yargı ve yürütme meşruiyetini, yasamanın ortaya koyduğu yasalardan alır" dedi. Başbakan, AB üyeliği için de 'Tek seçeneğimiz' mesajı verdi.
Başbakan Erdoğan AKP grup toplantısındaki konuşmasında, 22. Dönem TBMM'nin, Türkiye tarihinin en başarılı yasama faaliyetini gerçekleştirdiğini söyledi. "Bu, Türkiye'nin en önemli dış politika hedeflerinden olan AB macerasını nihayet sonuçlandıracak bir noktaya götürecek Meclis'tir" diyen Erdoğan, yasamanın önemini anlattı. TBMM'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin en üst kurumu olduğunu vurgulayan Erdoğan, Meclis'i milletin kendi kendisini var etme, ifade etme ve yönetme iradesininin 'tecelligâhı' olarak tanımladı. Erdoğan, yasama organının yürütme ve yargı erkinden önde geldiğini belirterek, "Çünkü yürütme ve yargının yol haritasını yasama belirleyip ortaya koyar. Yargı ve yürütme hem varlık meşruiyetini hem yaptıklarının meşruiyetini ancak ve ancak yasamanın ortaya koyduğu yasalardan alır. Bulunduğumuz yeri ve sistem içindeki ağırlığımızı yasama yılı başında bir kez daha hatırlayasınız diye bunları söyleme gereğini hissettim" dedi.
Erdoğan, grupta şu mesajları verdi:
İki seçenek yok: Türkiye yıllanmış sorunlarını aşmak, yeni bir atılımla, yeni bir siyasetle geleceğini inşa etmek konusunda kavşakta.
Sadece bir seçeneğimiz var: Ülkemizi dünyanın ileri ülkeleri arasına ya katacağız, ya katacağız. Başka çıkışımız yok.
İşimiz tamir değil: İşimiz yanlışı tamir değil, yerine doğruyu koymak.
Devrime hazır: Sadece ekonomik kalkınma değil, fazlalıklarından arınmış kamusal işleyişle, olgun demokrasi ve insan potansiyeliyle Türkiye devrim potansiyeline sahip.