Başbakan 'TRT Şeş bi xwêr be' diyecek

Başbakan 'TRT Şeş bi xwêr be' diyecek
Başbakan 'TRT Şeş bi xwêr be' diyecek

Erdoğan, ekranda Kürtçe konuşan ilk başbakan olacak.

Başbakan Erdoğan, 1 Ocak'ta yayına başlayacak TRT'nin Kürtçe kanalında Kürtçe konuşacak. Yeni kanala özel bir demeç veren Erdoğan, söylerini 'TRT Şeş bi xwêr be-TRT 6 hayırlı olsun' diye bitirdi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Türkiye’de ilk kez bir başbakan televizyondan Kürtçe mesaj verecek. Başbakan Tayyip Erdoğan, 1 Ocak’ta Kürtçe yayına başlayacak TRT 6’da yayımlanacak mesajının çekimini önceki gün yaptı. Erdoğan, mesajını Türkçe verdikten sonra, Kürtçe “TRT Şeş bi xwêr be” (TRT 6 hayırlı olsun) dedi.
Hükümetin Kürt sorunun çözümüne yönelik demokratik açılımların ilk adımlarından biri olan ve geçen hafta test yayınına başlayan ‘TRT 6’ yarından sonra yapılacak resmi açılışın ardından 24 saat yayına geçecek. TRT, Kürtçe kanalın ilk ‘ilk gün’ü dolayasıyla özel açılış bir programı hazırladı. Bu çerçevede geçen pazar günü, Başbakan Tayyip Erdoğan da TRT Şeş’e özel bir demeç verdi. Türkçe olarak verdiği mesajda birlik ve beraberlik vurgusu yapan Erdoğan, hükümetin vatandaşlar arasında etnik köken ayrımı yapmadığını ve herkese eşit mesafede olduğunu söyledi. Son dönemde Türkiye’deki demokratikleşme yolunda yaşanan gelişmeleri anlatan Başbakan Erdoğan Kürtçe yayın yapacak TRT 6’nın da bu adımlardan biri olduğunu söyledi. Erdoğan konuşmasını Kürtçe “TRT Şeş bi xwêr be” (TRT 6 hayırlı olsun) diyerek bitirdi. TRT’nin Başbakan Erdoğan’ın 2 dakikalık konuşmasını Kürtçe seslendirme ile izleyicilere aktaracağı belirtildi.
Erdoğan, bu mesajıyla Türkiye’de bir tabuyu daha yıkacak. Türkiye’de yıllardır ciddi engellemelerle karşılaşan Kürtçe, en son geçen hafta TBMM’de ilginç bir şekilde gündeme gelmişti. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis Genel Kurulu’nda zaman zaman kullandığı Kürtçe ifadelerin tutanaklara ‘bilinmeyen dil’ ya da ‘nokta nokta’ olarak geçtiği gerekçesiyle Meclis Başkanlığı’ndan özür beklediğini söylemişti. TBMM Başkanı Köksal Toptan da “Hoş olmamış. ‘Türkçe dışında bir dil’ diye yazılabilirdi” demişti.
Açılış programı için Cumhurbaşkanı Gül, bazı siyasetçiler, sanatçılar ve akademisyenler ile de röportajlar yapıldı. Açılış Arı Stüdyosu’nda perşembe günü saat 19.00’da yapılacak, Rojin ve Nilüfer Akbal da birer konser verecek.