Başbakan ve bakanlar İhsanoğlu'nu sert sözlerle eleştirmişti

Başbakan ve bakanlar İhsanoğlu'nu sert sözlerle eleştirmişti
Başbakan ve bakanlar İhsanoğlu'nu sert sözlerle eleştirmişti
CHP ve MHP'nin cumhurbaşkanı adayı olarak adı öne çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı genel sekreterliği görevini sürdürdüğü geçtiğimiz yıl Mısır'da yaşanan darbenin ardından Erdoğan tarafından sert sözlerle eleştirilmişti.

Radikal.com.tr – CHP ve MHP liderlerinin Cumhurbaşkanlığı seçimine ortak aday gösterme girişimleri kapsamında bugün yaptıkları görüşmenin ardından açıkladıkları ‘çatı’ ismi Ekmeleddin İhsanoğlu, geçtiğimiz yaz Mısır’da yaşanan askeri darbe sürecinde, başta Başbakan Erdoğan olmak üzere hükümetin önemli isimlerinden tepki görmüştü.

2005 ile 2014 yılları arasında İslam birliği Teşkilatı’nın Genel Sekreterliği görevini sürdüren Ekmeleddin İhsanoğlu, 2013 yılının haziran ayında Mısır’ın Tahrir Meydanı’nda Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin istifası talebiyle başlayan kitlesel gösteriler ve ardından 3 Temmuz’da Mısır ordusunun yönetime el koyması sırasında da bu görevdeydi. 

CHP ve MHP'nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu


ERDOĞAN: AYNAYA BAKACAK YÜZÜ YOK
Mısır’daki darbeye karşı özellikle ilk günlerde büyük tepki gösteren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , batılı ülke ve kurumları da Mısır’daki darbeye karşı sessiz kalmakla eleştirmişti. Başbakan Erdoğan’ın o dönem ‘darbeye karşı sessiz kalmak’la suçladığı isimlerden biri de Ekmeleddin İhsanoğlu olmuştu. Başbakan Erdoğan, Bursa’da yaptığı konuşmada Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra İslam İşbirliği Teşkilatı’nı da eleştirmiş ve “Aynaya bakacak yüzleri yok” demişti. 

ÇELİK: NE İŞ YAPTIĞINI BİLEN VAR MI?
Erdoğan’ın sert sözlerinden bir süre sonra, bu kez Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Twitter üzerinden şu mesajı paylaştı: “İslam İşbirliği Teşkilatı böyle günlerde sesini yükseltmeyecek de ne zaman yükseltecek? İhsanoğlu’nun ne iş yaptığını bilen var mı? Bu zat, darbeden sonra Mursi’yi suçlamıştı.” 

BOZDAĞ: BEN OLSAM İSTİFA EDERDİM
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise bir TV kanalının canlı yayınında İhsanoğlu’na tepkiyi istifasını isteme noktasına kadar götürmüştü: “Ben İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olsam, çıkar derdim ki; ‘Bu zulüm karşısında İslam ülkelerini işbirliğine davet ediyorum.’ Eğer işbirliğine yanaşmazlarsa çıkar, ‘Ben İslam adına böylesi bir işbirliği teşkilatının böylesi zulüm karşısında sessiz kalmasının onursuzluğunu taşıyamam’ der istifamı basar oradan ayrılırdım…” 

İHSANOĞLU: GERÇEKLERİ SÖYLEMİYORLAR
Art arda gelen bu eleştiriler üzerine Ekmeleddin İhsanoğlu ise bazı televizyon ve gazetelere demeç vererek kendisine yönelik suçlamaları yanıtladı. Mısır’daki darbeye karşı çıkmamakla suçlanan İhsanoğlu, hakkındaki açıklamalardan üzüntü duyduğunu, AK Parti kurmaylarının “gerçekleri söylemediklerini” belirtti ve “Hükümet neden İslam İşbirliği Teşkilatı’nın toplanması için çağrı yapmadı” diye sordu.

İhsanoğlu şunları söyledi:

“Mısır’da yaşananlar vahşettir. Böylesi bir kıyımın karşısında insanı kalbi dağlanıyor ve tüm vicdanınızla reddediyorsunuz. Mısır’da doğmuş ve büyümüş biri olarak benim hislerim ortalama bir Türk vatandaşının hissiyatının çok ötesindedir. Göreve geldiğimiz günden beri sicilimizin ne olduğu çok meydandadır. Bunu takip etme imkanı olmayanlar farklı kanaatler ifade ediyorlar. (…) Şahsen herkesin söylediğinden daha fazlasını söylemeye hakkı olan ama bu pozisyonda bulunan biri olarak müşterek bir karar olmadığı sürece açıklama yapmak için devletlerin konsensüsünü ve mekanizmaların harekete geçirilmesini beklemem lazımdır. Dün BM güvenlik konseyi 3 üyesi istediği için toplanmıştır. Teşkilatımızda şu ana kadar hiç bir devlet resmen bir talepte bulunmamıştır.”

Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir?

İhsanoğlu'ndan adaylıkla ilgili ilk açıklama

Ekmeleddin İhsanoğlu için HDP'den ilk değerlendirme geldi

Kamalak: İhsanoğlu 2 partinin adayıdır

Ekmeleddin İhsanoğlu için AKP'den ilk açıklama