Başbakan yardımcılarından soruşturma komisyonu kararı değerlendirmesi

Başbakan yardımcılarından soruşturma komisyonu kararı değerlendirmesi
Başbakan yardımcılarından soruşturma komisyonu kararı değerlendirmesi
Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu'nda alınan kararla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

RADİKAL - Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan TBMM Yolsuzlukları Soruşturma Komisyonu'nda alınan kararla ilgili olarak Twitter'da açıklamalarda bulundu. Akdoğan yargıda takipsizlik kararı neyse komisyonun Yüce Divana göndermeme kararının da aynı oyduğunu belirterek, "Komisyon kararına saygı duymayanların Anayasa Mahkemesi Kararlarına saygı duyması da beklenmez" ifadelerini kullandı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç da kararla ilgili olarak "Bugünkü karar sadece dokuza beş gibi bir sonuçla Yüce Divan'a gönderilmediği şeklinde bir ara karardır. Henüz bunun bir gerekçesi yazılmamıştır" ifadesini kullandı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, toplantı sonrası açıklamalarda bulundu.

Arınç, Soruşturma Komisyonu'nun dört eski bakan hakkındaki kararına ilişkin, "Bugünkü karar sadece dokuza beş gibi bir sonuçla Yüce Divan'a gönderilmediği şeklinde bir ara karardır. Henüz bunun bir gerekçesi yazılmamıştır" dedi. Arınç, şöyle konuştu:

Basında yer alan kulis haberleri gerçeği yansıtmıyor. İddiaların gerçek olup olmadığı teyide muhtaçtır. Bugün bir süreç tamamlandı, kesin süreç değil.  Olayın politik olduğunu biliyoruz. AK Parti hükümeti yıpratılmak isteniyor.  Henüz bu kararın gerekçesi yazılmamıştır. Bunun için neden acele ediyoruz? Meclis Soruşturma Komisyonu adli, yargısal bir soruşturma yapar. Bugünkü karar sadece dokuza beş gibi bir sonuçla Yüce Divan'a gönderilmediği şeklinde bir ara karardır. Henüz bunun bir gerekçesi yazılmamıştır. Genel Kurul'da her bir bakan için gizli oylama yapılacak. Hiç kimse komisyonun kararı önceden hazırlanmıştı demesin.  Ön yargıyla hareket edenler kaybetmişlerdir. AK Parti hükümetleri olarak; bizi var eden sebeplerden biri yolsuzluklarla mücadeledir. Adli süreci hiç kimse görmezden gelmemeli. Genel Kurul oylamasında nihai sonucu göreceğiz.

TWITTER'DAN  DEĞERLENDİRDİ

İşte Akdoğan'ın twitter'deki o mesajları;

"AK Parti, yargılamadan kaçtı diyenler şunları bilmeli: 1.Soruşturma Komisyonunu kuran ve iddiaların araştırılmasını isteyen Ak Parti'dir. 

Ceza Muhakemeleri usulüne göre hukuki işlem yapan Komisyon adli/hukuki bir fonksiyon görmüştür.  Adli yargının takipsizlik kararı neyse Komisyonun verdiği Yüce Divana göndermeme kararı da odur. 

Komisyon, savcı vasfıyla delilleri ve iddiaları incelemiş, hukuki bir karar vermiştir.  Bu karar, AK Parti'nin değil, Komisyon üyelerinin hür ve bağımsız kararıdır. Komisyona hiçbir müdahale mevzubahis olmamıştır.  Bazı muhalefet sözcüleri soruşturma sürecini adalet arayışı için değil, AK Parti'yi itibarsızlaştırma için kullanmaya çalışmıştır.  Muhalefetin bu süreçte peşin hükümle suçlayıcı ifadelerde bulunması, Komisyon'un iradesine açık saygısızlık olmuştur.

Komisyon kararına saygı duymayanların Anayasa Mahkemesi Kararlarına saygı duyması da beklenmez.

'Git aklan' demek, masumiyetini ispat et demektir, bu hukukun en temel ilkesine aykırıdır. Komisyon yargı sürecinin zaten bir parçasıdır.

Gerekçeli kararı görmeden hüküm verenlerin ve suçlayıcı ifadelerde bulunanların samimiyetsizliği çok açıktır."