Başbakan'a irtica brifingi

Genelkurmay, tüm kuvvet komutanlarının katılımıyla Başbakan Erdoğan'a dört saatlik 'ülke güvenliği' brifingi verdi. İrtica konulu brifingi Erdoğan'ın bizzat istediği belirtildi.
Haber: FATMA SİBEL YÜKSEK / Arşivi
TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Tayyip Erdoğan'a dört saatlik
'ülke güvenliği' brifingi verdi. Brifinge tüm kuvvet komutanları katılırken
Genelkurmay, brifing kararının Aralık 2003'teki Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısında alındığını ve konusunun 'ülke güvenliği' olduğunu duyurdu. Erdoğan'ın YAŞ'ta irticai faaliyet gerekçesiyle ihraç edilenlerle ilgili hassasiyetini dile getirip 'Nedir bu irticai faaliyetler' demesi üzerine Genelkurmay'ın detaylı bir brifing önerdiği ve o brifingi de dün verdiği ortaya çıktı.
Erdoğan dün sabah, beraberinde Milli Savunma Bakanı Gönül ile birlikte brifing için Genelkurmay Karargâhı'na gitti. Brifinge, hükümet kanadından Erdoğan ve Gönül, askerlerden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Şener Eruygur ile bazı üst düzey komutanlar katıldı. Brifingin ardından Erdoğan, Gönül ve Orgeneral Özkök ile kuvvet komutanları
Genelkurmay Karargâhı içindeki sosyal tesiste öğle yemeği yedi. Brifingin ardından Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgi Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
"Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanlığı Karargaâhı'nı ziyaret etmiştir. Kendilerine, YAŞ'ın aralıkta yapılan toplantısında, ayrıca görüşülmesine karar verilen, ülke güvenliğine ilişkin brifing sunulmuştur."
Brifingde Erdoğan'a, Irak'taki federasyon girişimlerine ve bölgedeki terör varlığının durumuna ilişkin bilgilerin yanı sıra irticai faaliyetler, 'eve dönüş yasası'nın sonuçları ile İncirlik Üssü'nün yabancı güçler tarafından kullanımı, Afganistan gibi sunumlar yapıldı.
Edinilen bilgilere göre brifing Erdoğan'ın Aralık 2003'teki YAŞ toplantısındaki isteği üzerine gerçekleşti. Askerler irticai faaliyetler ve disiplinsizlik nedeniyle ihraç kararlarını anlatırken Erdoğan,
'Nelerdir bu irticai faliyetler' dedi. Bunun üzerine askerler Erdoğan'a, bu konuda detaylı bir brifing önerdi. Dünkü brifingde irticai faaliyetler ile irticayla mücadele hakkında ayrıntılı raporlar sunuldu.
Kıbrıs için 'ağız birliği'
Erdoğan, brifingde Kıbrıs konusunda devletin ilgili kurumlarında görüş ayrılığı bulunduğuna ilişkin haberlerden rahatsızlığını dile getirdi. Erdoğan, kurumlar arasındaki görüş oluşturma süreçlerinin basına yanlış biçimde aktarıldığını ifade ederek bu durumun politika oluşturmada sıkıntı yarattığını kaydetti.
Basındaki haberlerin 'kurumlar arasında görüş ayrılığı var' izlenimi yaratığına dikkat çeken Erdoğan, devletin ilgili kurumları arasında 'ortak hassasiyet' gereğine işaret etti. Erdoğan ile Genelkurmay yetkililerinin ulusal politikalara ilişkin 'tek ve yetkili ağızlardan' bilgi verilmesi konusunda ortak görüşe sahip oldukları, hükümet kaynaklarınca belirtildi.