Başbakan'ın daveti hepimizi mutlu etti

Başbakan'ın daveti hepimizi mutlu etti
Başbakan'ın daveti hepimizi mutlu etti

ANKARA-YALOVA / AA-DHA
Gazeteci Yazar Hüseyin Gülerce, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın “Bu hasret bitsin” çağrısının Gülen hareketindeki insanları mutlu ettiğini söyledi. Gülerce, “Sayın Başbakan’ın Sayın Gülen’i Türkiye’ye davet etmesi Gülen Hareketi olarak bilinen hareketin içindeki insanları mutlu etmiştir. Çünkü Sayın Başbakan çok yürekten ve samimi bir konuşma yaptı. Zaten 10’uncu Türkçe Olimpiyatları’nın TT Arena Stadyumu’ndaki o muhteşem kalabalığın içerisinde olması ayrı bir değer” diye konuştu. Gülerce şu açıklamayı yaptı: “Bu konuşmanın zamanlaması çok önemli. 7 Şubat’ta özel yetkili mahkeme savcılarının MİT Müsteşarı’nı ifadeye çağırmaları bir tartışma başlattı. İşin içerisine cemaat lafı karıştırıldı. Hatta durumdan vazife çıkartanlar oldu. Bunlar cemaatle iktidar karşı karşıya, cemaat iktidardan pay istiyor gibi benim fitne diyebileceğim gayretlerin içerisinde oldular. Sayın Başbakan yaptığı bu konuşmayla bu fitne ateşini de söndürdü.”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, binlerce insanın Fethullah Gülen’i Türkiye’de görmek istediğini belirterek, “Gülen’in vatan hasreti çektiğini yakinen bilenlerdenim. Umarım ki artık zamanı gelmiştir” diye konuştu. 
Erdoğan’ınr çağrısı ise muhalefet tarafından, “Bu Sayın Gülen’in kararıdır” şeklinde yorumlandı. 

Muhalefet ne dedi?
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart çağrıyı şöyle değerlendirdi: “Başbakan, ‘benim iktidarımda sizin gücünüzü kabul ediyorum, siz benim iktidar ortağımsınız’ mesajını mı veriyor. Gülen, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşıdır, bildiğimiz kadarıyla hakkında soruşturma, yargılama yok. Ülkeye gelip, gitmesindeki irade kendisine aittir. Kendisi bu iradeyi kullanabilecek durumda olmalıdır. Böyle olmasına rağmen neden Başbakan’ın özel talebi, ricası devreye giriyor, bunun anladı nedir? Başbakan, ‘benim iktidarımda sizin gücünüzü kabul ediyorum, siz benim iktidar ortağımsınız’ mesajını mı veriyor?”
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Fethullah Gülen’in dönmesi kişisel isteğidir. Elbette Türkiye’de bulunmasını yadırgamak mümkün değil. Bu konularda herhalde Başbakan’ın iradesi esas değildir. Türkiye’ye gelmesi, bunun tartışılması, yadırganması, bunun üzerinden bir konumlandırma yapmayı doğrusu haksızlık olarak görüyorum” dedi. BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da “Gülen’in bugüne kadar Türkiye’ye dönmesinde hiçbir engel yoktu. İstediği zaman dönebilir, kişisel kararı” diye konuştu.