Başbakan'ın önerisi YouTube'u 'patlattı'

Haber: Ender TÜRKKAN / Arşivi

MARMARİS - Dünyanın en popüler video paylaşım sitesi YouTube, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 21 Kasım’da Hindistan’a giderken uçakta “Ben giriyorum siz de girin” demesinin ardından erişiminin engelli olduğu Türkiye’deki ziyaretçi sayısını ikiye katladı.
İnternette 20 milyonun üzerindeki web sayfasını tanıtan ve ziyaret trafiği hakkında bilgi veren www.alexa.com’un verilerine göre, YouTube, kasım ortasında her gün ortalama 800 bin civarında Türk internet kullanıcısıyla 14. sırada yer aldığı “Türkiye’de en çok ziyaret edilen 100 site listesi”nde, beş basamak birden atlayıp dokuzunculuğa çıktı. Alexa.com’da listenin sekizinci sırasındaki yahoo.com’u Türkiye’den 1 milyon 800 bin, 10’uncu sırasındaki blogger.com’u 1 milyon 400 bin kadar kullanıcının her gün ziyaret ettiği sonucuna ulaşıldı.
Bu veriler göz önüne alındığında YouTube’a, Türkiye’den giren internet kullanıcısı sayısının, aradan geçen bir ay içerisinde ikiye katlayıp 1 milyon 600 bine ulaşmış olabileceği açıklandı. Bu arada Türkiye’deki internet kullanıcılarına YouTube’a girmenin yollarını gösteren kaynakların sayısı  arttı. Google’un arama motoruna ‘YouTube’a nasıl girilir?’ diye yazıldığında, karşılaşılan sonuç sayısı 350 bine kadar ulaştı. 
YouTube Türkiye’de 5 Mayıs’tan bu yana yasaklı.