Başbuğ: Kerkük'e müdahale planımız yok

Genelkurmay 2. Başkanı, "Kerkük'ün demografik yapısını değiştirmeye yönelik faaliyetleri dikkatle izliyoruz, ancak müdahale planımız yok" dedi.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kerkük'e müdahale planları olmadığını söyledi.
Genelkurmay Başkanlığı'nın aylık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Başbuğ, Kerkük'ün demografik yapısını değiştirmeye yönelik faaliyetlerin dikkatle izlendiğini söyleyerek, "Olasılıklar var ama gündeme getirilmesini anlamıyoruz. Müdahale planımız yok" dedi.
Kerkük'e Türk askerinin gitmesi yönünde ABD ile anlaşmaya varıldığı ve harekat planları yapıldığı şeklindeki haberlerin anımsatılması üzerine ise Orgeneral Başbuğ, "Kerkük ile ilgili ABD'yle ne bir anlaşma vardır, ne de bu konuda herhangi bir görüşme cereyan etmiştir" diye konuştu.
Kerkük konusunun Irak Geçici Anayasası çerçevesinde çözülmesini istediklerini söyleyen Başbuğ, "Irak Geçici Yasası'nın 58'inci maddesi ile 1976 yılında Saddam Hüseyin tarafından değiştirilen Kerkük'ün demografik yapısının, o yıllardaki demografik durumuna dönüştürülmesine olanak tanınmaktadır" dedi.
Başbuğ, "sorun, değişikliğin bu çerçevede yapılmamasıdır. Bunun ana nedeni ise, Kerkük'ün geleceğinin Kerkük halkı tarafından tayin edilmesi ihtimalinin, Irak Kürtleri tarafından fırsata dönüştürülme düşüncesidir" diye konuştu.
Başbuğ, "Irak Geçici Yasası'nın 53'üncü maddesinde öngörülen durum dışına çıkılarak, Kerkük'ün bölgedeki olası federe devletlerden birinin içine dahil edilmesine bu yasa olanak tanımamaktadır'' dedi.
Ege'deki faaliyetlere ilişkin Yunanistan tarafından gündeme getirilen iddialar hakkında da bilgi veren Başbuğ, Yunanistan'ın, Türkiye'nin Ege'deki uçuşlarını artırdığına yönelik iddialarının gerçekleri yansıtmadığını da belirtti. "İcra edilen görevler itibarıyla olağan dışı bir faaliyette bulunulmamaktadır" diyen Başbuğ, "Yunanistan'ın Ege'deki uçuşlarının Türkiye'den çok daha fazla olduğunu vurgulamak isteriz" dedi.
"Geçtiğimiz ağustos ve eylül aylarında Yunanistan'da yapılan olimpiyatlara iyi niyet kanıtı olarak Türkiye, Ege'deki planlı tatbikatlarını iptal etmiş ve olağan uçuş faaliyetlerini asgari seviyeye indirmiştir" diyen Başbuğ, olimpiyatların ardından ise her zaman düzenli olarak yapılan uçuş faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiğini söyledi.
Yunanistan'ın olimpiyatların ardından uçuşlarda artış olduğunu iddia ettiğini söyleyen Başbuğ, "Yunanistan'ın iddiaları gerçekleri yansıtmamakta ve icra edilen görevler itibarıyla olağan dışı bir faaliyette bulunulmamaktadır. Üstelik Yunanistan'ın Ege'deki uçuşlarının Türkiye'den çok daha fazla olduğunu vurgulamak isteriz" diye konuştu.
Kardak bölgesinde de hava durumunun uygun olduğu her durumda Sahil Güvenlik Komutanlığımıza bağlı gemilerce olağan keşif karakol ve gözetleme faaliyetleri devam ettiğini söyleyen Başbuğ, Yunanistan tarafından iddia edildiği gibi yoğun bir gemi faaliyeti bulunmadığını belirtti.
Başbuğ, "Yunanistan'ın Ege uluslararası hava sahalarını da kapsayan ve uluslararası hava ve deniz sahalarını kullanmak isteyen ülkelere tahditler koyan bütün yıl notamlanmış tatbikat sahaları tesis ettiğini de vurgulamamız gerekir'' dedi.
Irak'taki gelişmeler hakkında da bilgi veren Başbuğ, 2004 ekim ayında Irak'ta yapılması planlanan nüfus sayımının iptal edildiğini de söyledi. Başbuğ, "iptalin nedenlerini, sağlıklı bir nüfus sayımı için gerekli ortamın oluşmaması ve bazı grupların nüfus sayımından istedikleri sonucu elde edemeyeceklerini düşünmeleri olarak değerlendirmekteyiz" dedi.
Seçimin 2005 ocak ayı içinde planlanmakta olduğunu söyleyen Başbuğ, tarihin ertelenebileceğini ve bazı bölgelerde seçimin yapılmasının maksatlı olarak engellenebileceğini de vurguladı.
340 bin kişilik Irak Güvenlik Gücü'nün tamamının operasyonel olacağı tarihin mart 2005 olarak planlandığını söyleyen Başbuğ, "bu gücün yapılandırılmasında, etnik grupların nüfusları oranında temsilinin önemine inanılmaktadır. Bu konuda endişeler mevcuttur" dedi.
Geçici Anayasa'ya göre lağvedilmesi öngörülen Peşmerge Gücü ve Mehdi Ordusu gibi unsurların silahsızlandırılmalarının da henüz sağlanamadığını belirten Başbuğ, Irak Güvenlik Gücünü eğitmek amacıyla bünyesinde iki Türk subayının da bulunduğu bir NATO Koordinasyon Timi'nin Bağdat'ta görevlendirildiğini belirtti.

'AZINLIK' TEPKİSİ

PKK konusuna da değinen Başbuğ, "azınlık hakları bireysel haklar olup bu hakların ilgi alanı kültürel alandır. Kültürel haklar siyasi alana götürlürse kutuplaşma olur. Türkiye'nin üniter yapısının tartışmaya açılması TSK tarafından tasvip edilemez" dedi. Türkiye'nin üniter bir devlet olduğunu vurgulayan Başbuğ, tek ülke, tek egemenlik, tek millet kavramlarının altını çizdi.
İç dengeler açısından azınlık yaratmanın tehlikeli sonuçlar doğuracağını söyleyen Başbuğ, "kamuoyu tartışmalarında dikkatli olmak gerekir. Azınlık olmayanlara azınlık denmesi rahatsızlık verici. Konunun sürekli gündeme taşınmasından rahatsızız" dedi.