Basından yorumlar: 'Çok eşli AKP'liler ne olacak?'

Hükümetin 'zina'nın suç olarak Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısında yer almasıyla ilgili girişimleri ve CHP'nin de buna destek olduğu yönündeki açıklamaları basında geniş yankı buldu.

İSTANBUL - Hükümetin 'zina'nın suç olarak Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısında yer almasıyla ilgili girişimleri ve CHP'nin de buna destek olduğu yönündeki açıklamaları basında geniş yankı buldu. Köşe yazarlarının büyük bölümü böyle bir düzenlemeyi 'devletin yatak odasına müdahalesi' olarak nitelendirirken, İslamcı gazetelerdeki köşe yazarları vicdani bir suç olarak gördükleri zinanın yasalarda da suç olması gerektiğini savundu. Basında önceki gün ve dün yer alan bazı yorumlar şöyle:
Bekir Coşkun (Hürriyet): Bu yasa çıkarsa, iki evli kimi partililer, kimi milletvekilleri, kimi belediye başkanları, kimi iktidar yandaşı bürokratların içeri atılması gerekmez mi? Ya da çok sayıda kadınla imam nikâhıyla evli tarikatçıların durumu? Peki; şeriat izin veriyor diye kadın üzerine kadın alan, onların benliğini, kimliğini silen, sefalete ve yalnızlığa mahkûm eden maneviyatçı erkekler yine suçsuz mu sayılacaklar? Elbette. Bu sadece bir AKP fantezisidir.
Fatih Altaylı (Hürriyet): Zina, olayın taraflarını ilgilendirir. Karı koca ilişkisinde, kişiler arası özel bir durumdur. Bu özel durumun, yasayla düzenlenmesinin mantığı yoktur. Kimi eşinin başka birine yan gözle bakmasını bile içine sindiremez, kimi ise kocasının kamuya mal olmuş seks ilişkilerinden rahatsız olmaz... Zinayla ilgili yapılabilecek tek yasal düzenleme 'zinanın tek başına geçerli boşanma sebebi' sayılmasıdır.
Ece Temelkuran (Milliyet): Savcılar sabah ev ev dolaşıp kim kiminle yatıyor, kim kiminle oynaşıyor bunu denetleyecekler. Hadi diyelim ki böyle komedi filmine girişildi. O vakit zina hakkında kovuşturma yapmayan savcılara görevi ihmalden soruşturma mı açılacak? Onların peşinden de Cemil Çiçek şahsen bulunacak herhalde.
Oral Çalışlar (Cumhuriyet): Cumhuriyet savcılarına şimdi yeni bir iş çıkacak. Geceleri ışıkları yanan evleri gözleyecekler, kimin 'zina' yapıp yapmadığını saptayacaklar ve sonra şüphelendikleri evi basacaklar. Tüm anlamıyla bir felaket ve ilkellik.
Güngör Mengi (Vatan): CHP bu tavizi verirken kaybetmeyeceğine inandığı bir kumar oynamıştır. Böyle bir Türkiye hayal edebiliyor musunuz? Seks tuzakları, hafiyeler, kasetler, şantajlar, yerlerde sürüklenen onurlar, imam nikâhıyla ikinci eş almış olan on binlerce erkeğe mahpus yolları...
Okay Gönensin (Vatan): TCK'da değişiklikler yapılırken, araya 'zina suçu' sokulması, bazılarının gerçekte nasıl bir kafa taşıdıklarını göstermiştir. Asıl zina durumu bu kafalardadır... Zina olayı da gösteriyor ki, AKP erkanı AB'nin geliştirdiği, toplum ve özgürlüklere ilişkin anlayışların yanından bile geçmemektedir.
Yazgülü Aldoğan (Posta): Anadolu kadınlarının istediği bu değil. Onlar istiyor ki kocaları 'ceza korkusuyla' çapkınlık yapmasın. Onlar istiyor ki kocaları çapkınlık yaparsa, 'ceza alsın' sonra yine eve geri dönsün! Bu midesizlik, densizlik ve çaresizliktir... Önce imam nikâhı zina kabul edilsin!
Reha Muhtar (Sabah): 'Anadolu kadını zinaya ceza verilmesini arzuluyor' diyorlar. İstekteki namusluluğu görüyor musunuz? Bir kere Türkiye'de yıllar yılı erkeğin zina yapması değil, kadının zina yapması suç sayıldı. Yani o kanun eski haliyle erkeklere işlemiyor, kadınlara işliyor. Sizin yapmaya çalıştığınız, ülkeyi hapishaneye çevirmek.
Ali Bayramoğlu (Yeni Şafak): Zinayı suç kılmanın, 'ataerkil zihniyet'i besleyeceğini, insan ilişkilerinde 'özgürlük, hak gibi kavramların gelenek altında ezilmesini' doğuracağını ifade ediyoruz. Türk muhafazakârlarının ana çelişkisi de buradan ileri gelir. İnsan ilişkileri düzeyinde baskıcı, devlet-siyaset ilişkileri düzeyinde daha özgürlükçü siyasi dil, temelde gelişmeye kapalıdır.
Rahim Er (Türkiye): Aile düşmemiş son kaledir. O kaleyi de düşürmek için bütün şer odakları ellerinden ne gelirse yapmaktalar. Evden kaçan kız artmıştır. Zina artmıştır. Travesti rezaleti utanılacak boyutlarda... Zina ve ona götüren sebepler gençliği, aileyi ve uzun vadede millet ve devlet hayatımızı tehdit etmektedir... Zina suç sayılmazsa önce aile sonra devlet yıkılır.
Ali Bulaç (Zaman): İnsanlık tarihinde zinanın serbest olduğu çok az toplum görülmüştür. Zina kadim bir suçtur. Her dönemde bu fiil işlenmiş olsa da, bunun yasal çerçevede suç olmaktan çıkarılması ancak modern zamanlarda rastlanan bir sapmayı ifade eder. Yasalar zinayı suç olmaktan çıkarabilir, ama insanın vicdanında ve hakikatte suç olmaktan çıkmaz.
Mustafa Ünal (Zaman): Zinanın suç olmaktan çıkarılarak, cezasız bırakılması doğru değildi, şimdi CHP'nin de desteğiyle bu yanlıştan dönülüyor, tasarı Genel Kurul aşamasında önergeyle düzeltilecek...
L. Doğan Tılıç (Birgün): 'Toplumsal beklenti de zinanın suç olması yönünde'ymiş.ukuksal düzenlemeleri toplumsal beklenti doğrultusunda yapacaksanız, Afganistan'da zina yapan kadının taşlanmasını nasıl eleştirebilirsiniz? Recme, toplumsal beklenti o doğrultudaysa, karşı çıkmayacak mısınız? Peki, her töre bir tür toplumsal beklentiler ifadesi değil midir?