Başkan 'Kadın yardımcı olmaz' dedi, kadın üye istifa etti

Başkan 'Kadın yardımcı olmaz' dedi, kadın üye istifa etti
Başkan 'Kadın yardımcı olmaz' dedi, kadın üye istifa etti
Bingöl'de AK Parti'den 1'inci sıradan Belediye Meclis üyeliğine seçilen mali müşavir Nurten Ertuğrul, ilk toplantıda AK Partili Belediye Başkanı Yücel Barakazi'nin, "Başkan vekilliği ve yardımcılığı için kadınlara görev vermeyeceğiz" demesinden sonra meclis üyeliğinden istifa etti.

BİNGÖL- Nurten Ertuğrul, "Gece gündüz 24 saat kapı kapı dolaşıp çalışma yapacağız. Sonra bize dinen ve örfen kadınların görev alamayacağı söylenecek. Bunu kabul etmem söz konusu değildi, bu nedenle istifa ettim" dedi.


Bingöl'de 30 Mart'ta yapılan Belediye Başkanlığı seçimini AK Partili Yücel Barakazi, kazanırken, aynı partiden 1'inci sırada meclis üyeliğine kentte mali müşavirlik yapan Nurten Ertuğrul seçildi. Ertuğrul, ilk toplantıda Belediye Başkanı Yücel Barakazi'nin, kadınlara başkan vekilliği ve yardımcılığı konusunda görev vermeyeceğini söylemesinden sonra meclis üyeleğinden istifa ettiğini söyledi. Ertuğrul, dün yapılan toplantıda Belediye Başkanı Yücel Barakgazi'nin, belediye başkan yardımcılığı ve belediye başkan vekilliğine kadınları getirmeyi düşünmediğini, toplumun bunu hazmetmeyeceğini, bunun dinen ve örfen de uygun olmadığını söylemesi üzerine istifa kararı aldığını söyledi. 

AK Parti 'nin 3'ü kadın 20 belediye meclis üyesinden biri olan ve istifa eden Nurten Ertuğrul, şöyle dedi: "Seçim zamanında gece- gündüz demeden toplum, din, örf gibi kuralları gözetmeden kadınları çalıştıran, kapı kapı dolaştıran, seçim koordinasyon merkezlerinde gece geç saatlere kadar erkeklerle birlikte çalıştıran bir anlayışın bugün çıkıp kadını geri planda tutmak adına bu tür mazeretleri öne sürmesi tam anlamıyla çelişkidir. Gece- gündüz 24 saat kapı kapı dolaşıp çalışma yapacağız, sonra bize dinen ve örfen kadınların görev alamayacağı söylenecek. Bunu kabul etmem söz konusu değildi, bu nedenle istifa ettim. Din adına kimse bize bunu dayatmaya kalkmasın. Dolayısıyla onurlu ve haysiyetli hiç bir partili kadının bu duruma sessiz kalmayacağını umut ederek belediye meclis üyeliği görevimden istifa ettim."

"PARTİDEN İSTİFA ETMEYECEĞİM"

Partisinden değil sadece belediye meclis üyeliğinden istifa ettiğini belirten Ertuğrul, aynı düşüncede olmadığı için AK Parti 'den istifa etmediğini belirterek, şöyle konuştu:
"Orada bulunan kadın ve erkek arkadaşlarımın bana destek vermemesini yadırgadım. Bingöl'den yüzde 65 kadın desteği alan bir partide belediye başkanının çıkıp böyle konuşması doğru değildir. Ben kadınların desteğini alarak seçildim. Bu yapılan, sanki seçim dönemende kadınları aday gösterip tribünlere oynamak gibi bir şeydir."
Bingöl Belediye Meclisi'nde Ak Parti'nin 3'ü kadın 20, BDP 'nin ise, 2'si kadın 5 belediye meclis üyesi bulunuyor. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1185388118538820

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ataerkil Zihniyete Din Kisvesi - user400532

  Bu dine veya AKP'ye değil ataerkil/erkek egemen zihniyete özgü bir şey (din bunu meşrulaştırma aracı sadece) ve hemen her partide var. Başka bir partide bizzat yaşadım, aynen Nurten hanımın dediği gibi kadınlar çalıştırılır (kadın kollarına itilerek) ve sonra ayak altından kaldırılır. Gençler de benzer durumda ama kadınlarınki daha vahim. BDP'ye bu anlamda helal olsun %50 kadın aday gösterdiği için. Diğer partiler örnek almalı.

  TAKIYYE MI? - mismail

  Nurten Hanim eger istifasinda samimi ise partiden de istifa edip kadin kollari nezdinde uyandirma calismasi yurutup akp'yi bu zihniyetlerden temizlemeye yardimci olmalidir. aksi takdirde onun istifasi bir kac gun sonra unutulup gider. akp de yoluna devam eder. akp'den istifa etmedigi takdirde benim gibi dusunenlerin nezdinde sov yapiyordur.

  hayırlı olsun teyzee - _poseidon_

  Teyzeyi biraz kullanmışlar galiba. Kadınların en azından biraz akıllı olması lazım ama nerde... 2 gün sonra teyze evde örgüye başlar ))

  stockholm sendromu - micana

  bir de muhalefete çamur atarlar halka tepeden bakıyor diye.toplumun yüzde ellisini adam(kadın) yerine koymayan birileri var.işin ilginç tarafı bu yüzde ellinin bu adamlara stockholm sendromundaki gibi aşık olması.ayrıca akpli kadınlar ne bekliyordunuz ki?

  Hata bizde arkadaş! - FreedomSoul

  Böyle şahane bir yaşam tarzı varken biz boşuna insan hakkı, akıl, mantık vs. diye kendimize dert ediniyoruz arkadaş. Mis gibi ortaçağda yaşa işte, ne işin var senin 21. yüzyılda ilerlemeyle, gelişmeyle.

  Akp'ye oy veren bayanlar, lütfen görün bunları. - Elif26

  Ya da hatırlıyor musunuz Melih Gökçek'in televizyon programında ettiği "Tecavüze uğrayıp hamile kalırsa kadın kürtaj olmasın, doğursun, sonra isterse kendini öldürsün," tarzı lafını? Peki Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun kendinden iş isteyen bir bayana, "Evdeki işler yetmiyor mu?" cevabını? Kader vakfının sağladığı verilere göre 2014 yerel seçimlerinde, Chp, Mhp, Akp arasında en az bayan adayın Akp'de olduğunu duydunuz mu? Akp'li politikacıların düpedüz kadın düşmanı sözlerine ve hareketlerine maalesef devam edebilirim. Bunları görmüyor musunuz, duymadınız mı? Başörtüsünün üniversitelerde yasal olmasını başından beri destekledim, o da ayrımcılıktı. Bir bayan neden bir ayrımcılığı ortadan kaldırıp yerine bin yeni ayrımcılık getirenleri destekler? Gerçekten anlamak imkansız.

  Buyurun Alın size AKP yöneticileri - NİHAT12

  Kadını insan görmeyen bir yaklaşım.Esefle kınıyorum.Kadında düşünen,dünyayı ve insanları kavrama yeteneğine sahip çevreye hüküm edebilen bir insan.Yönetici niye olmasın.İşin garibi erkek egemen anlayışının bu olumsuzlukları inançlara dayandırması.İslamda kadın yönetici olmaz yazımı hangi ayette var.Başkan bey bunu açıklasın.İnanç kuralları lastik gibidir.İsteyen istediği gibi çekip kısaltıyor.Hangisi doğru şaşırmamak kolay değil.