'Başkan' sıfatıyla konuşmalıydı

'Başkan'  sıfatıyla konuşmalıydı
'Başkan'  sıfatıyla konuşmalıydı

ANKARA - CHP ’nin Kürt sorunu konusundaki söz sahibi yöneticilerinden Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in açıklamalarını değerlendirirken, Çiçek’in ‘vatandaş’ olarak değil ‘başkan’ olarak yetki ve sorumluluğu bulunduğunu belirtti.
CHP’nin Kürt sorunu konusunda siyasi partilere çağrı yapmasından önce Çiçek ile görüştüklerini anımsatan Tanrıkulu, “Kendisinden kurulmasını istediğimiz Meclis komisyonu konusunda destek istedik. ‘Siyasi partiler noktasında bir tutum içinde olamam. Ancak siz giderseniz böyle bir komisyonun kurulmasına engel olmam yardımcı olurum, Türkiye ’nin Kürt meselesi konusunda atılan adıma evet derim ama çağrı yapmam’ dedi. Daha sonra TBMM’yi Kürt sorununu görüşmek üzere toplantıya çağırdığımızda TBMM’yi kendisi açıp kapatabilirdi. O jesti bile yapamadı” dedi.
Çiçek’in yetkisini kullanması ve sorumlu davranması halinde siyasi tarihe çözüm sürecini başlatmış bir Çiçek olarak geçeceğini vurgulayan Tanrıkulu, “O taslak imzalansa ne olacak? Kim yürütecek? Kendisini daha açık bir şekilde ortaya koyabilmeli” diye konuştu. (RADİKAL)