Başkanlar soruşturuluyor

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Diyarbakır'da polisle girdiği çatışmada öldürülen PKK/Kongra- Gel üyesinin ailesine taziye ziyaretinde bulunan dört belediye başkanı hakkında soruşturma başlattı. Kente müfettiş gönderen Bakan Aksu, "Sonuçlarına katlanacaklar" dedi. Orgeneral Yaşar Büyükanıt da ziyarete tepki gösterdi. DEHAP ise başkanlara sahip çıktı.

ANKARA / DİYARBAKIR - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Diyarbakır'da polisle girdiği çatışmada öldürülen PKK/Kongra- Gel üyesinin ailesine taziye ziyaretinde bulunan dört belediye başkanı hakkında soruşturma başlattı. Kente müfettiş gönderen Bakan Aksu, "Sonuçlarına katlanacaklar" dedi. Orgeneral Yaşar Büyükanıt da ziyarete tepki gösterdi. DEHAP ise başkanlara sahip çıktı.
Diyarbakır Valiliği'nin, örgüt üyesi Mehmet Sait Özgün'ün ailesini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında suç duyurusunda bulunmasından sonra, İçişleri Bakanlığı soruşturma açtı. Aksu, dün yazılı açıklamasında, olayın soruşturulması için mülkiye müfettişi görevlendirilmesi talimatı verdiğini söyledi.
Aksu: Gereken yapılacak
"Gerekenin yapılacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır" diyen Aksu, şöyle devam etti: "Milletçe yaşadığımız acı tecrübelerle anlaşılmıştır ki artık bu millet, terörle bir yere varılamayacağının; terörün, kan, gözyaşı ve iki taraflı mağduriyet getirdiğinin; teröre prim ve cesaret verecek her davranışın, milli birlik ve beraberliğimize, ülkemizin kalkınmasına ve aydınlık geleceğine vurulan en büyük darbe olduğunun en yüksek derecede idrakindedir."
'Teröriste cesaret verildi'
Aksu, terör konusundaki tavrın net olarak ortaya konulmasını istediği açıklamasında, şunları kaydetti: "Devletin bütünlüğüne kastetmiş bir teröristin evine gitmeleri ve taziyede bulunmaları, kamu vicdanını derinden yaralamıştır. Terör eylemlerine ve teröristlere açık destek verecek mahiyette ve teröristi cesaretlendirici nitelikte davranış sergilenmesini, asla kabul edilebilir bir durum olara görmemekteyiz. "
Büyükanıt: Çok çirkin
Orgeneral Yaşar Büyükanıt da dün, İstanbul Valisi Muammer Güler'e gerçekleştirdiği veda ziyaretinde, olayı tartışmanın bile yersiz olduğunu belirterek, "Güvenlik görevlisini katleden, şehit eden bir insana taziye ziyaretinde bulunmak çok çirkin" değerlendirmesinde bulundu. Büyükanıt, daha önce de bu tür olayların meydana geldiğini hatırlatarak, bu kez kamuoyu ve basının 'çok güzel tepki gösterdiğin' söyledi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise, bekçi Yoldaş'ın ailesine hastanede başsağlığı dilediğini tekrarladı.
Hastanede, yaralılara ve Vali Nusret Miroğlu'na da 'Geçmiş olsun' dileğinde bulunduğunu anlatan Baydemir, "Ziyaretim sırasında bekçinin oğlu fenalık geçiriyordu. Acılı aileyle polemiğe girmek istemem. Ancak doğru söylemek lazım" dedi.
DEHAP: Provokasyon
DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Veli Büyükşahin ise, başkanların başsağlığı ziyaretini medyanın 'provokatif bir dille' sunduğunu ve bunun barış ortamına katkı sağlayamayacağını ifade etti.
Büyükşahin, yazılı açıklamasında, başkanların bekçinin ailesine de taziyelerini ilettiğini öne sürerek, şöyle dedi: "İnsani bir davranışın bu şekilde kullanılması hem etik değildir, hem de sorumlu yayıncılıkla bağdaşmaz. Medyanın, toplum gözünde saygınlığını yitirmesinde bu tür yayıncılık anlayışının da büyük etkisi vardır. Suç duyurusunun hukuki dayanağı yok".Askerden başsağlığı
7. Kolordu Komutanı Korgeneral Necdet Özel, teröristlerin öldürdüğü bekçi Abbas Yoldaş'ın evine giderek ağabeyi Askeri Yoldaş'a başsağlığı diledi. Özel, belediye başkanlarının ölen PKK'lı teröristin ailesini ziyaret etmesini eleştirerek,"Yanlış bir davranış" dedi.


CHP: Ders olsun
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz: Osman Baydemir'in 'Öldürülen bekçinin ailesini de ziyaret ettim' açıklamasının doğru olmadığı anlaşıldı. Çok acı bir olay. Belediye başkanlığına seçilen kişiler görevleriyle, özel duygu ve düşüncelerini karıştırmamalı. Büyük bir yanlışlık yapılmıştır. Umarım ki bu hem kendisi hem de kendisi gibi düşünenler için bir ders olmuştur.
'Kabul edilemez'
ANAP Genel Başkanı Nesrin Nas: Diyarbakır'daki belediye başkanlarının işi bu boyuta getirmelerindeki neden, soğukkanlılıkla ve mutlaka geniş çaplı olarak araştırılmalıdır. Terörizmi destekler mahiyetteki davranışlar asla kabul edilemez. Hükümet, bu çok önemli konuyu sadece yerel yönetimlerin suç duyurusuna veya hükümet sözcüsünün yaptığı gibi ayaküstü yapılan kınamalara bırakmamalıdır.