Başkanlarını seçtiler

Eşiyle birlikte saat 09.10'da makam otomobiliyle Çankaya Oyak Sitesi'ndeki Ahmet Andiçen İlköğretim Okulu'na gelen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, alkışlarla karşılandı.

Sezer sıra bekledi

Eşiyle birlikte saat 09.10'da makam otomobiliyle Çankaya Oyak Sitesi'ndeki Ahmet Andiçen İlköğretim Okulu'na gelen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, alkışlarla karşılandı. Oy kullanmak için sıra bekleyen Sezer, 'Bir dileğiniz var mı' sorusuna, "Hayırlı olsun" yanıtını verdi. Sezer'in sandığında birinci parti CHP oldu.

Teminat

Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök, "Geleceğimizin teminatısınız" diyen bir kadına, "Hep öyleydi, öyle de olacak" dedi. Özkök'ün sandığında büyükşehir için AKP, Çankaya için CHP oyları fazlaydı.

Çocuklara çokoprens

Başbakan Tayyip Erdoğan, oyunu, eşi Emine Erdoğan'la birlikte Keçiören Toygar Börekçi İlköğretim Okulu'nda kullandı. Çocuklarla tek tek ilgilenen Erdoğan, çokoprens dağıttı. Erdoğan'ın sandığında AKP birinci parti oldu.

Hayırlı sonuç

CHP lideri Deniz Baykal, eşi Olcay Baykal'la birlikte Oran'daki Perihan İnan İlköğretim Okulu'nda oy verdi. Baykal'ın 'Katılım nasıl' sorusuna sandık görevlileri, "Az" yanıtını verdi. Baykal'ın sandığında CHP birinci partiydi.

'40 senedir atıyorum'

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Çankaya İlköğretim Okulu'nda oy verdi. Demirel, oyunu sandığa atarken poz vermesini isteyen gazetecilere, "40 senedir oy atıyorum. Siz de 40 senedir çekiyorsunuz" dedi.

'Mürekkep aşağılayıcı'

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, oyunu Marmaris, Armutalan Evren Paşa
İlköğretim Okulu'nda kullandı. Evren: "Parmağa mürekkep sürülmesi çok aşağılayıcı. Bu, ilkellik. Ben Cumhurbaşkanı olarak bu durumdan
utanıyorum."

Vekil mahsur

Gaziantep'te seçim yerlerini gezen AKPli vekil Fatma Şahin, CHP'lilerin protestosu nedeniyle Şahin Lisesi'nden bir saat çıkamadı. Şahin'i, CHP'li Şahinbey Belediye Başkanı Yaşar Ağyüz kurtardı.

AKP işi biliyor!

AKP Kayseri teşkilatı, hasta ve yaşlı seçmenleri 10 araç ve dört ambulansla sandığa taşıdı. Yürüyemeyen 80 yaşındaki Kaniye Özaltın,
oy kullanacağı ikinci kata da sedyeyle çıkarıldı.

Kartondan paravan

Bolu'da seçim paravanları olmayınca kartonlar ve okuldaki sıralar imdada yetişti. Seçmenler, karton ve sıralardan yapılan paravanlarda oy kullandı.

99 yaşında sandık başında

Aydın'ın Meşrutiyet Caddesi'nde oturan 99 yaşındaki Ayşe Özel, yakınlarının yardımıyla geldiği sandık başına, yine yakınlarının yardımıyla oy kullandı. Bugüne kadar kaç seçimde oy kullandığını hatırlayamayan Ayşe Özel, "Bir daha ne zaman seçim yapılacak" diye sordu.

Boykot

Denizli'nin 375 seçmenli Aşağıdağdere köylüleri, eski Enerji Bakanı Fahrettin Kurt'a ait mermer ocağının kapatılmamasını protesto
için oy vermedi. Köylüler piknik yaptı. Muhtarlık için de aday çıkmadı.

Engelliler yine unutuldu

Hayatın her alanında yok sayılan engelli vatandaşlar, seçimde de unutuldu. Engelliler pek çok yerde üst katlardaki sandıklara çıkamayınca oy veremedi. Bazıları yakınlarının yardımıyla oy kullanabildi.

Taşımalı seçmen

Sakarya'nın Karasu ilçesine Ankara'dan iki otobüsle oy kullanmaya gelen 80 kişi, itiraz üzerine ilçe dışına çıkarıldı. Genç Parti'ye oy kullanacakları ileri sürülen grup, "Pikniğe geldik" dedi.
--------------------
FOTOĞRAFLAR: MUSTAFA ABADAN/AA, TOLGA AKINER, ADEM ALTAN, ADEM ALTAN, TOLGA AKINER, MEHMET EMİN BERBER/AA, MEHMET TAŞÇIOĞLU/DHA, İBRAHİM ÖZÇEKİÇ/DHA, KENAN GÜRBÜZ/AA, YALÇIN ATA/DHA, ENGİN ÜNAL/AA, RECEP İSTEK/DHA, ZAFER TOKUŞ/DHA