'Başkanlık' AKP'nin seçim beyannamesine girdi

'Başkanlık' AKP'nin seçim beyannamesine girdi
'Başkanlık' AKP'nin seçim beyannamesine girdi
AKP'nin hazırlıklarını sürdürdüğü Seçim Beyannamesi'nde 'Başkanlık sistemi'nin nasıl yer alacağı belli oldu. Buna göre, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin yanı sıra Yargıtay ve Danıştay da lağvedilecek. Bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulacak. HSYK üyelerinin tamamını Meclis'in seçmesi sağlanacak.

RADİKAL - Başkanlık sistemine geçilmesini 'öneren' ve buna bağlı olan düzenlemeler 'vaatler' olarak AK Parti 'nin seçim beyannamesine girdi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Genel Merkez’de çalışan beyanname ekibi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ’ın güçlü şekilde istediği ‘Başkanlık sistemi’ için orta yol buldu. Başkanlık sistemi beyannamede ayrı bir başlık olarak değil, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun daha önce dile getirdiği şekilde, ‘Yeni anayasa’ başlığı altında yer alacak. Beyannamede, “ Türkiye ’nin en önemli sorunlarından biri yeni anayasadır. Yeni anayasanın en önemli unsuru da hükümet sistemidir. Ak Parti hükümet sistemi olarak Başkanlık sistemini önermektedir” denilecek. Beyannamede, nasıl bir Başkanlık sistemi önerildiğine ilişkin detay verilmeyecek. AK Parti sözcülerinin zaman zaman dile getirdiği yarı Başkanlık sistemine benzer vurgular yapılmayacak.

YARGI BÖLÜMÜNDE ÖNERİLER

Hazırlanan taslak metin, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında yapılacak son toplantıda son kez gözden geçirilecek. Beyannamenin hazırlıkları tamamlanan ‘Yargı’ bölümünde ise ilginç öneriler bulunuyor. AK Parti, 2013’te hazırladığı anayasa taslağında yer alan yargı bölümündeki önerilerini revize ederek, Seçim Beyannamesi’ne taşıdı. Buna göre, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin yanı sıra Yargıtay ve Danıştay da lağvedilecek. Bunun yerine Temyiz Mahkemesi kurulacak. Askeri, idari ve adli mahkemelerin tüm temyiz işlemlerine de burası bakacak. Böylece yargıda birlik sağlanmaya çalışılacak. Temyiz Mahkemesi, alt derece mahkemelerince verilen ve kanunun başka bir yargı merciine bırakmadığı karar ve hükümlerin son inceleme mercii olacak. Kanunla gösterilen belli davalara da ilk ve son derece mahkemesi olarak bakacak. Temyiz Mahkemesi başkanı ve başkanvekilleri, üyeler tarafından kendi aralarından 4 yıl için seçilecek.

HSYK’YI MECLİS SEÇECEK

HSYK’nın yapısı değiştirilmeyecek. Ancak HSYK üyelerinin tamamını Meclis’in seçmesi sağlanacak. İktidarların ağırlığını önlemek için nitelikli çoğunluk aranacak. Kurul’un üyeleri, TBMM tarafından üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğu ile seçilecek. Sayıştay korunacak. Bu kurum, merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kamu idarelerinin, sosyal güvenlik kurumlarının, mahalli idarelerin, kanunlarla anonim ortaklık şeklinde kurulmuş olanlar da dahil olmak üzere diğer kamu idarelerinin ve siyasi partilerin bütün gelir ve giderleri ile mallarını, TBMM adına denetlemekten sorumlu olacak.


  http://www.radikal.com.tr/129746512974651

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  amaç belli oldu - efeg27

  Diktatörlüğe tam gaz gidiyoruz ama bunlara onay veren her biri AKP liyi ne tarih nede insanlar affetmeyecek. Danıştay ve Yargıtayı kaldırmak istiyor çünkü amacı ülkede ırzına geçilmeyen yerlerin ırzına geçip rant sağlamak, bunu yaptığında itiraz edilebilecek tek bir kurum olmasın istiyor. Keza HSYK yı meclis seçecekmiş ve nitelikli çoğunluk aranacakmış, böylece denge tutturuluyor olacakmış! Bunun anlamı meclis çoğunluğuna sahip her parti HSYK nın dolayısıyle temyiz mahkemelerinin sahibi olacaktır demektir. Nitelikli çoğunluk demek 367 vekil demek, RTE anayasayı değiştirmek istiyordu bunun içinde aynı sayı lazım tesadüfe bak. En son HSYK seçimlerinde MHP ve CHP li hakimlerin yardımıyla ve oluşturulan dengeyle seçimi kazandı ama bu istediği değilmiş, amacı MHP li ve CHP li hakimleri de eleyip tamamını yandaş yapmak ve yargıyı en küçük birimine kadar ele geçirmek. MHP ve CHP lilere müstehak aslında bu adamdan iyi bir şey beklenmeyeceğini asla öğrenemiyorlar.