Başkanlık için ilk turlar yarın

Meclis Başkanı seçiminin ilk iki turu yarın. AKP'li 'muhalif' Yarbay'ın sürprizi: Arınç'ı tek imzayla yeniden aday gösterdi.

ANKARA - Meclis Başkanlığı'na adaylık süresi bugün saat 24.00'te bitiyor. Başkanlık için ilk iki tur yarın yapılacak.
AKP'nin en muhalifi olarak nitelenen Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay, sürpriz yaparak, yönetimden önce Bülent Arınç'ı yeniden Meclis Başkanlığı için aday gösterdi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'Benim adayım' demesinden sonra Arınç'ı, AKP grup yönetiminin resmen aday göstermesi bekleniyordu.
Yarbay: Talimata karşıyım
AKP yönetiminde alınan karar gereği, Arınç'ın adaylık başvurusu, beş grup başkanvekilinin imzasıyla yarın yapılacaktı. Ancak Yarbay, grup yönetiminden önce davranarak dün sabah Arınç'ı tek başına aday gösteren dilekçesini verdi.
Meclis Başkanlığı'na yalnızca milletvekillerinin aday gösterebildiğini belirten Yarbay, "Seçime parti ve yetkili kişiler müdahil olmamalı. Talimat ve işaretle aday gösterilmesine karşıyım. Ben de grup başkanvekilliğine adayım" dedi.
İlk iki tur yarın
TBMM Başkanlığı seçiminin ilk iki turu yarın, 3. ve 4. turları ise 7 Ekim Perşembe günü gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.
Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilecek. Seçilecek Meclis Başkanı'nın görev süresi 3 yıl olacak.
Arınç'ın ilk iki turda seçilmesi beklenmiyor. Bazı AKP'lilerin yurtdışında olacağı için oylamalara katılamayacağı, 30'a yakın milletvekilinin de hem Erdoğan'a hem de Arınç'a tepki nedeniyle boş oy kullanacağı belirtildi. CHP'nin de aday göstermesi bekleniyor.