Başkanlık sistemine yeşil ışık

Başkanlık sistemine yeşil ışık
Başkanlık sistemine yeşil ışık

Erdoğan Slovenya da konuştu: Parlamento uygundur (başkanlık) diyorsa bizim zaten söyleyebilecek hiçbir şeyimiz kalmaz.

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun yeni anayasanın yazım sürecine başlamasına bir gün kala, ‘başkanlık sistemi’ tartışması yeniden başladı. Meclis’te düzenlenen Parlamenter Denetim Sempozyumu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, şahsi düşüncesinin başkanlık sisteminin tartışılması olduğunu söyledi. Bozdağ, “Bana göre, mevcut sistemler arasında denetimin en etkin yapılmasına izin veren sistem, başkanlık sistemidir” dedi. Bozdağ’ın ardından Başbakan Tayyip Erdoğan da soru üzerine, başkanlık sisteminin tartışılabileceğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Yeni anayasa çalışmalarında yazılım süreci başladı. Bu süreç içerisinde tartışılabilir. Bu başkanlık sistemi mi olur, yarı başkanlık sistemi mi olur, bunların hepsi tartışılabilir. Tartışmaların sonucunda eğer parlamento burada ‘Şu sisteme de geçebiliriz, uygundur’ diyorsa, bizim zaten söyleyebilecek hiçbir şeyimiz kalmaz.” 

CHP ve MHP ’den tepki
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Türkiye’nin tartışması gereken başkanlık sistemi değildir. Türkiye parlamenter sistemden vazgeçmemelidir” diye tepki gösterdi. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi Rıza Türmen ise “Herhalde masadan kaçmak için bunu söylüyorlar. Niyet ciddiyse, böyle olmayacak şeyler ortaya atmazlar” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, hukukçu ve Anayasa Uzlaşma Komiyonu üyesi milletvekilleriyle yaptığı toplantıda, “ AKP masadan kaçmak istiyor” değerlendirmesi yaptı.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise “Bekir Bozdağ’ı ciddiye almıyorum. Sürekli olarak onların konuştukları üzerinden bir gündem oluşturup, kendilerini millet sahnesinden kaçırmak isteyen bir siyaset anlayışı” diye konuştu.