Başkanlık tartışması

Mektuplu protesto
Yeni yasama dönemine başlayan Meclis, bugün başkanını seçiyor. AKP, Erdoğan'ın desteklediği Arınç'ı dün tekrar aday gösterdi. Bunu protesto eden AKP'li Göksal Küçükali ise milletvekillerine mektup göndererek, Arınç'a oy vermemelerini istedi.
'Fikirlerimizi temsil etmedi'
"Arınç'ın önceki başkanlığında istediğimiz fikirlerin temsil edilmediğini gördük" diyen Küçükali çok sayıda AKP'linin boş oy kullanacağını öne sürdü. "AKP'li muhalifleri rahatlatmak için" aday çıkarmayan CHP
ise seçimlerde boş oy kullanma kararı aldı.

ANKARA - TBMM yeni başkanını seçmek için bugün toplanıyor. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın desteklediği Bülent Arınç'a partisinden 'mektuplu' protesto geldi. AKP'nin muhaliflerinden Göksal Küçükali, 'Arınç'a oy vermeyin' çağrısı yaptı. CHP de, AKP'lileri rahatlatmak amacıyla aday çıkarmayarak 'boş oy' kullanma kararı aldı.
TBMM'de bugün ve yarın başkan seçimi yapılacak. Başkan seçimlerinin ilk iki turu bugün, son iki turu da yarın yapılacak. İçtüzüğe göre, adayların başkan seçilebilmesi için ilk iki turda en az 367, üçüncü turda en az 276 oy almaları gerekiyor. Üç turda da başkan seçilememesi halinde dördüncü tura en yüksek oyu alan iki aday katılıyor. Bu turda yüksek oy alan da TBMM Başkanı seçiliyor.
Erdoğan'ın eski başkan Arınç'ı işaret etmesinin ardından AKP'nin muhaliflerinden Ersönmez Yarbay, grup yönetiminden daha önce hareket ederek Arınç'ı TBMM Başkanlığı'na aday göstermişti. Ancak Yarbay'ın başvurusunu ciddiye almayan AKP, dün Bülent Arınç'ı topluca TBMM Başkanlığı'na aday gösterdi. Genel sekreteri İdris Naim Şahin ve genel başkan yardımcısı Akif Gülle, dün TBMM Başkanvekili İsmail Alptekin'e 12 imzalı bir dilekçe verdi. Küçükali'nin Arınç'ın aday olmasına karşı çıkmadığını, bazı şikâyetlerini dile getirdiğini söyleyen Şahin, Arınç'ın mutlaka seçileceğini söyledi.
Ancak AKP içinde hem Arınç'a hem de Erdoğan'a tepki var. Çok sayıda milletvekillerinin seçimlerde 'boş oy' kullanarak tepkilerini dile getireceği belirtiliyor. AKP İstanbul Milletvekili Göksal Küçükali, milletvekillerine bir mektup göndererek, Arınç'a oy verilmemesini istedi. Bundan iki sene önce 'dirayetli ve dik duruşu' nedeniyle Arınç'ın herkesin oyunu alarak başkan seçildiğini ifade eden Küçükali, mektubunda şöyle dedi: "Aradan geçen iki senelik zaman zarfında, Arınç'ın icraatlarını gördük ve bazı eksikliklerin ortaya çıktığını müşahede ettik. Arınç, kolay ulaşamadığımız, acil konularda bile bıraktığımız mesajlara cevap vermeyen bir TBMM Başkanı olarak önümüze çıktı. Mesajlarımıza, yazılarımıza cevap alamadık ama en önemlisi temsil edilmesini istediğimiz fikirlerin ve tavırların temsil edilmediğini gördük."
Parti içinde konuştuğu birçok arkadaşının Başbakan Erdoğan'ın tutumu nedeniyle başka bir adayın çıkamayacağı görüşünden hareketle 'boş oyla' memnuniyetsizliğini dile getirme kararı aldığını açıklayan Küçükali, "Kanaatimice sayın Başbakanımız bir vefa duygusu sergilemektedir" dedi. Erdoğan'ın da, milletvekilleri ile çok daha fazla kaynaşan ve AKP kimliğini temayüz ettirebilecek bir TBMM Başkanı'yla daha rahat çalışabileceğini öne süren Küçükali, 'boş oy' kullanmak yerine bir başka adayın çıkarılarak seçilmesi gerektiğini kaydetti.
CHP taktik değiştirdi
İki yıl önce yapılan seçimlerde Arınç'ın karşısına aday çıkaran CHP'liler, bu yıl AKP içindeki muhalif milletvekillerinin daha rahat hareket etmesini sağlamak amacıyla 'aday çıkarmayarak boş oy verme' kararı aldı. CHP'lilere göre, böylece AKP içinde tepkili olanlar 'nasıl olsa CHP'liler de böyle yapacak' diyerek daha rahat boş oy verip tepkilerini dile getirebilecek.
Hem AKP içindeki tepki hem de bazı milletvekillerinin yurtdışında olması nedeniyle Arınç'ın bugün yapılacak ilk iki turda 367 oy alarak seçilmesi zor görünüyor. Arınç'ın yarın yapılacak olan üçüncü turda 276 oy alarak başkan seçilmesi bekleniyor.