Başkanlık Türkiye'si: Düşük baraj, çifte sandık!

Başkanlık Türkiye'si: Düşük baraj, çifte sandık!
Başkanlık Türkiye'si: Düşük baraj, çifte sandık!
Sabah gazetesinde yer alan bir haberde, AKP'nin seçim kampanyasının odağında olması beklenen sistem değişikliğiyle ilgili iddialar yer aldı.

RADİKAL - Türkiye , genel seçime kısa bir süre kala başkanlık sistemini tartışırken, Sabah gazetesinde yer alan bir haberde, AKP ’nin seçim kampanyasının odağında olması beklenen sistem değişikliğiyle ilgili iddialar yer aldı. Sabah’ın “Düşük baraj çift sandık” başlıklı haberinde “Başkanlık sisteminde vatandaşın önüne iki sandık koyulacak. 5 yılda bir hem Başkanlık hem de milletvekilliği seçimleri aynı anda yapılacak” denildi. Haberde, “AK Parti , yine tek Meclis'li olacak sistemde, bütün kesimlerin temsil edilebilmesi için baraj uygulamasının kaldırılmasına veya düşürülmesine sıcak bakıyor” denildi.

Sabah gazetesinde Eda Işık imzasıyla yayımlanan ve " AK Parti 'nin daha önce Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu başkanlık modelinin çerçeve alınacağı sistem" olarak sunulan modelde olacağı belirtilen temel uygulamaların şöyle olacağı iddia edildi:
- Seçim barajı düşecek. 

- Tek Meclis'li olacak sistemde, bütün kesimlerin temsil edilebilmesi için baraj uygulamasının kaldırılmasına veya düşürülmesine sıcak bakılıyor.

- Seçilme yaşının 18'e düşürülmesine sıcak bakılıyor.

- Başkan hakkında yaptığı işlerden dolayı Meclis'te milletvekillerinin üçte ikisinin teklifi ile soruşturma açılabilecek, yine milletvekillerinin dörtte üç çoğunluğu ile yargılanabilecek.

- Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı'nı Anayasa Mahkemesi 'Yüce Divan' sıfatıyla yargılıyor. Başkan, milletvekilleri ve Anayasa Mahkemesi üyelerinden oluşan güçlendirilmiş bir heyet tarafından' yargılanabilecek.

- Başkanlık sisteminde vatandaşın önüne iki sandık koyulacak. 5 yılda bir hem Başkanlık hem de milletvekilliği seçimleri aynı anda yapılacak.

- Başkanlık sisteminde yürütmeye güvenoyunu başkanı seçerek vatandaş verecek.


  http://www.radikal.com.tr/128366612836664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  burhan kuzu'nun soyledikleri ne oldu? - keryil

  burhan kuzu hep ayni seyi soyluyordu, yok bizim basbakanimiz tum baskanlardan guclu de, yok baskani senato oyle bir frenler ki senato istemeden baskan kalem alamaz vesaire degil mi? simdi ortaya cikan sey ne? o "frenleyici" ikinci meclis baskanlik tekliflerinde yokmus! bakalim sayin kuzu bu kazi nasil cevirecek.

  YENİ YENİ YEPYENİ TÜRKİYE - user406073

  Önümüzdeki günler içerisinde bütün TV kanallarında konuşulacak konu belirlendi bile. Daha dağ görünmedi , ama dağın fare doğuracağı kesin. Buradan demokrasi çıkmayacağı kesin. Kafada kurulan planın üzeri bu tartışmalardan alınacak ilhamlarla da süslenip,örülecek ve ortaya öyle bir garabet çıkacak ki ; tüm yetkiler tek elde toplanırken ,barajın kalkmasıyla sözüm ona tüm halkı temsil edecek parlamentonun alacağı kararlar bile ancak başkanın ya da onun seçeceği sistem içindeki birimlerin,kşilerin ve de yargının belirleyeceği son kararla hayata geçecek ya da geçemeyecek.

  Çağdaşlık. - Clear

  İnsanların çoğu kendi keyiflerine göre çağdaşlıktan dem vururken sistemin çağdaşlığı söz konusu olunca adam sendeci davranışa geçiyorlar. Mesela, baraj kalksın diye çağdaşlık gerekçesi ileri sürülüyor ama başkanlık sistemi dendiğinde çağdaşlığa kulaklar tıkanıveriyor. Yani yarım yamalak, yamalı bohça durumları. Her ikisi de olursa çağdaş sistem olur.Çok başlilık, tam bir karmaşa.Zaten şu "eşbaşkanlık" durumlarını da ezelden beri hazzetmiyorum.

  5 - user383887

  OLMAZ. Milletvekili seçimleri 5 yıl dolmadan erkene alınırsa ne olacak? BAŞKANLIK seçimi de erkene alınıp seçim yine birlikte mi olacak?