Başkentteki seçime şaibe karıştı

Başkentteki seçime şaibe karıştı
Başkentteki seçime şaibe karıştı
29 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nde Ankara'nın bazı bölgelerinde yaşanan elektrik kesintisinin, trafolara yönelik gerçekleştirilen sabotajdan kaynaklandığı belirlendi

 

ANKARA - 29 Mart yerel seçimlerinde sandıkların açıldığı saatlerde Ankara'da yaşanan elektrik kesintilerinin sabatojdan kaynaklandığı belirlendi.
TEDAŞ Genel Müdürü Haşim Keklik Başkent Elektriğin Sabancı Grubu'na bağlı Enerjisa Elektrik A.Ş'ye ihale edildiğini anımsatarak, Dikmen ve Aşağı Ayrancı semtlerinde meydana gelen kesintinin arızadan olduğunu dile getirdi. Keklik,"Ankara'da 4 bin trafo var. Bunlardan 10 tanesinde bir arıza meydana geldi. Lokal bir kesinti oldu. Biz o anda sözlü görüşmelerde bulunduk. Özel sektöre devredildi. Onlara sormak lazım" dedi. Özel sektörün arızayı TEDAŞ'a bildirim zorunluluğu olup olmadığına ilişkin sorumuza Keklik, "Hayır" yanıtını verdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından başka bir yetkili de özel sektörün TEDAŞ'a yıllık bir rapor sunacağını ancak günlük rapor sunma zorunluluğunun olmadığının altını çizdi. Başkent Elektrik geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihalede 1 milyar 225 milyon bedelle EnerjiSa Elektrik Dağıtım A.Ş'ye devredilmişti.


EMNİYET'İN RAPORU: SABOTAJ


Bu bölgeye elektrik dağıtımın sağlayan trafoları inceleyen polis yetkilileri, bazı kişi ya da kişilerin lokal aksaklık sağlamak için elektriği kestiğini belirledi. Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ise olayla ilgili inceleme başlatarak bu trafoları bozan kişileri bulmak için çalışma başlattı. Polisin İl Seçim Kurulu’na elektrik kesintilerine ilişkin gönderdiği raporda, "Kesintilerin trafolara haricen yapılan müdahaleler nedeniyle gerçekleştiği" yönünde oldu.


DANIŞMAN: BİZE BİR ŞEY GELMEDİ


Ankara İl Seçim Kurulu Başkanı Mustafa Danışman, Ankara’da bazı semtlerde seçim gecesi elektriklerin kesilmesinin "sabotaj olduğu ve bu konuda inceleme başlatıldığı" iddialarıyla ilgili, "kendilerine bu konuda herhangi bir şey gelmediğini" ve "İl Seçim Kurulunun da herhangi bir işlem yapmadığını" bildirdi.
Danışman, aa muhabirine seçim günü yaşanan elektrik kesintilerinin "şebekenin sabote edilmesi" sonucu yaşandığı yönünde Emniyet ve TEDAŞ’tan İl Seçim Kuruluna yazılı veya sözlü herhangi bir şey gelmediğini kaydetti. Danışman, "Ama bundan sonra bir şey gelir mi bilmiyorum. İl Seçim Kurulu olarak biz de herhangi bir işlem yapmadık" dedi. (Radikal, anka, aa)