'Başkomutan' ilk kez askeri tatbikattaydı

'Başkomutan' ilk kez askeri tatbikattaydı
'Başkomutan' ilk kez askeri tatbikattaydı
Cumhurbaşkanı Gül, askeri kamuflajla Kars'taki askeri tatbikatı izledi. Orgeneral Özel, siyasi güç tarafından desteklenmeyen askeri güçlerin caydırıcı olamadığını söyledi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

KARS- Cumhurbaşkanı ve ‘Başkomutan’ Abdullah Gül, 2007 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk defa askeri bir tatbikata katıldı.
Kars’ta yapılan Kış-2012 tatbikatına katılan Gül, askeri kamuflaj kıyafeti ve postal giydi. Gül’e yine kamuflaj giyen başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz eşlik etti. Tatbikata kuvvet komutanları da katıldı. Tatbikat, Gül’ün deprem arama kurtarma tatbikatı kapsamında kurulan çadırkenti ziyareti ile başladı. Tatbikatı komutanlarla Akbaba bölgesinde izleyen Gül ve Özel daha sonra kısa bir değerlendirme yaptı. Gül’e “Teşrifleriniz güç vermiştir” diyen Özel, muhtemel bir savaşta önemli olduğunu düşündüğü bazı noktalara dikkat çekmek istediğini söyledi. Özel, “Soğuk savaş döneminde esas itibariyle sayısal askeri üstünlük sağlanırken, günümüzde iletişim alanındaki gelişmeler dünyanın değişen siyasi ve ekonomik konjonktürü ve buna bağlı olarak askeri harekâtın hedef ve özelliklerinde meydana gelen değişmeler sonucunda başka yeteneklere ihtiyaç göstermekte, özellikle siyasi ve ekonomik güç tarafından yeterince desteklenemeyen ve nitelikten ziyade niceliğe dayanan bir askeri güç caydırıcı olma vasfını yitirmektedir” diye konuştu.
Bu arada Gül, Almanya ’nın cumhurbaşkanı adayı Joachim Gauck’u telefonla arayarak, Türklerin de aralarında bulunduğu şiddet kurbanlarını anma törenine katıldığı için teşekür etti.Tatbikat hatırası
Kars’ın Cumhuriyet Köyü yakınlarında icra edilen Kış-2012 tatbikatını başbakan yardımcıları Arınç, Atalay ve Milli Savunma Bakanı Yılmaz’la izleyen Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı Özel ile birlikte kış kamuflajlı askerlerle fotoğraf da çektirdi.