Başörtüsünde orta yol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunceli'de beklediği ilgiyi göremezken DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın seçim bölgesi Elazığ'da gövde gösterisi yaptı.
Haber: ERGUN AKSOY / Arşivi

TUNCELİ/ELAZIĞ - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunceli'de beklediği ilgiyi göremezken DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın seçim bölgesi Elazığ'da gövde gösterisi yaptı.
Dün sabah saatlerinde helikopterle Tunceli'ye giden Erdoğan'ı kentte bir sürpriz bekliyordu. Protestocu bir grup Erdoğan'ın geçeceği yolda eylem yaparak, "Tecrite hayır" sloganları attı. Güvenlik güçleri Erdoğan'ı başka güzergâhtan geçirerek Kışla Meydanı'na soktu. Erdoğan yaklaşık bin kişiye hitap ederken, kalabalığın ildeki seçmenler yerine çevre il ve ilçelerden getirilen partililer olduğu görüldü.
Erdoğan, sol seçmenin ağırlıkta olduğu Tunceli'de 'özgürlüklere' değinmesi dikkat çekti: "Biliyorsunuz şiir okuduğum için hapse girdim. Oralardan geldim. Demokrasi mücadelesi kolay olmuyor. Bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Partimizin 3 kırmızı çizgisi var: Bölgesel milliyetiçiliğe karşıyız, ırka dayalı milliyetçiliği asla kabul edemeyiz, dine karşı milliyetçiliğin de karşısındayız. Devlet halkına zulüm edemez. Halk efendi, devlet hizmetkârdır. "
Sezer'in mesajına yanıt
Tunceli'den Elazığ'a geçen Başbakan, konuşma yaptığı alanın ön tarafında bulunan bir grup başörtülü genç kızın, "Başörtüsü sorununu çözün" sesleri üzerine şunları söyledi: "Başörtüsü meselesi sadece AKP'nin sorunu değildir, Türkiye'nin sorunudur. Bazıları çıkmış başörtüsü üzerinden siyaset yapıyor. AKP başörtüsü üzerinden siyaset yaparak bunun istismarını yapmaz. İnancının gereği örten örter. 3 Kasım'dan önce Deniz Baykal da bunları söylüyordu. Partim ne bu işin tüccarlığını yapanın yanındadır, ne de muhalefet edenin yanındadır. Biz ortasayız. Biz bu iş toplumsal mutabalatla çözülsün diyoruz. Bizim yaşam şeklimiz zaten biliyorsunuz. Anlatmama gerek yok."
Erdoğan'ın bu sözleri Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in türbanla ilgili uyarısına yanıt olarak yorumlandı. Sezer, Dünya Kadınlar Günü mesajında 'Türban sorununun istismar edildiğini' dile getirirken, "Rejime yönelik girişimleri önlemeliyiz. Dinsel simgelerin siyasal düşüncelerin aracı olarak kullanılmasına ve kutsal din duygularının kötüye kullanılmasına hoşgörüyle bakılamaz" demişti.