Başsavcıdan Kırcı itirazı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Bahçelievler'de yedi TİP'li genci öldürmek suçundan yedişer kez idama mahkûm Haluk Kırcı ve arkadaşlarına da tahliye yolu açan Yargıtay kararına itiraz edecek.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Bahçelievler'de yedi TİP'li genci öldürmek suçundan yedişer kez idama mahkûm Haluk Kırcı ve arkadaşlarına da tahliye yolu açan Yargıtay kararına itiraz edecek.
Radikal'in görüştüğü Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok, 12 ayrı cinayet nedeniyle 12 kez idama mahkûm edilen Mustafa İzol'u 'sekiz yıl yatması yeterli' hesabıyla tahliye eden Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararına itirazlarını kesinleştirdiklerini, bugüne yetiştireceklerini söyledi.
Bu arada Kırcı'nın, kendisine umut olan İzol kararının çok öncesinde tahliye girişimlerine başladığı ortaya çıktı. Kırcı dosyasıyla ilgili gelişmeler şöyle: Kırcı'nın avukatı, 2002'de çıkan ve idam cezalarını müebbet ağır hapse çeviren 4771 sayılı yasadan sonra, tahliye istemiyle Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme cezayı müebbet ağır hapse çevirirken, 'infaz benim işim değil' deyince, avukat bu kez Kırcı'nın yattığı Ödemiş'te başsavcılığa başvurdu. Başsavcılık, Kırcı'nın yatması gereken süreyi sekiz yıl olarak hesaplayarak tahliyesi için müddetname hazırladı. Ancak Ödemiş Ağır Ceza Mahkemesi, Ankara'daki karar kesinleşmediği için tahliyeye onay vermedi. Avukat karara da itiraz etti.
Bu arada Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Kırcı'nın cezasını 'uyum yasası uyarınca' yedi kez müebbet ağır hapse ve 48 ay geceli gündüzlü hücre hapsine çevirdi.
Karar, Yargıtay'a geldi. Başsavcı Ok, mahkemenin bu kararının onanmasını istediklerini bildirdi. Başsavcılık, böylece, Kırcı'nın yatması gereken sürenin 30 yıl olması gerektiğine işaret etmiş oldu. Dosya, şimdi gün sayıyor.