Başsavcıya CHP'den rest

CHP, başsavcılığın 'Kurultay tarihi belirleyin' içerikli yazısına yanıt vermedi. CHP'li Erdem, "Savcılık Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilir" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay Başsavcılığı'nın 'toplanması şart' dediği tüzük kurultayını toplamamakta direnen CHP, devletten aldığı trilyonluk Hazine yardımından yoksun kalma ve yöneticilere hapis tehdidiyle karşı karşıya. Başsavcılık, bu nedenle CHP'ye ihtar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmaya hazırlanıyor.
Yargıtay savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, geçen hafta CHP'ye bir yazı göndermiş ve beş gün içinde yapılmasının zorunlu hale geldiğini belirttiği tüzük kurultayı tarihinin bildirilmesini istemişti. Savcılığın tanıdığı süre önceki gün doldu. CHP, Yargıtay'a yanıt vermedi.
Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, yazıya yanıt vermediklerini, ancak istenen bilgileri gönderdiklerini söyledi. Başsavcının dava açabileceğini belirten Erdem, "Yargıtay Başsavcılığı'nın bir partinin içişlerine bu kadar elini sokması doğru değil. Büyük bir acelecilikle yazı gönderilmiş, ardından telefon edilerek bilgiler istenmiş. Bu gayretkeşliğe anlam vermekte zorlanıyoruz" dedi.
Hazine yardımı tehlikede
Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yasa gereği CHP aleyhine Anayasa Mahkemesi'ne başvuru hazırlığı yaptıklarını söyledi. Siyasi Partiler Yasası'na göre, Anayasa Mahkemesi, söz konusu hükümlere aykırılık görürse CHP'ye ihtar kararı verecek.
Tebliğden itibaren altı ay içinde aykırılık giderilmezse, Yargıtay, CHP'nin
'Devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılması' istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açabilecek. CHP, bu yıl seçim yardımı hariç devletten 15 trilyon lira Hazine yardımı almıştı.