Batı basını: Bir adım daha

Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısının TBMM'de kabulü, yabancı basında geniş şekilde yer aldı. Avrupa basını, Türkiye'nin bu kararla AB'ye yaklaştığı yorumunu yaptı.

LONDRA/MADRİD/BERLİN - Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısının TBMM'de kabulü, yabancı basında geniş şekilde yer aldı. Avrupa basını, Türkiye'nin bu kararla AB'ye yaklaştığı yorumunu yaptı.
BBC (Britanya): Bazı eleştiriler olsa da, TCK'nın kabulü, Türkiye'nin modernleşmesini isteyen kesimlerce memnuniyetle karşılandı. Avusturya bile yargı reformu ardından Türkiye'nin müzakerelerin başlaması noktasına geldiğini bildirdi.
The Guardian (Britanya): Zinayı suç sayan maddenin dışarıda bırakılmasıyla Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerine başlama şansı arttı. Reform paketi, Türkiye'deki insan haklarının kalitesini artıracak. Avrupa Birliği Komisyonu büyük olasılıkla müzakerelere başlamayı tavsiye edecek.
The Independent (Britanya): Yeni TCK ile Türkiye, AB'ye daha da yakınlaştı. Komisyon AB'ye Türkiye ile müzakerelere başlaması önerisinde bulunabilecek.
Le Soir (Belçika): TBMM'de zina konusu, Brüksel ile Ankara arasında bir hafta süren kriz yarattı. Başbakan Erdoğan, partisinin katı kanadının isteklerinin tersine, Türkiye'nin AB iradesine öncelik verdiğini belirtti. Ankara, üyelik müzakerelerinin başlatılması yönünde bir aşama daha kaydetti.
Corriere della Sera (İtalya): Ankara'yı Avrupa'ya götüren bir oylama yapıldı. TBMM yeni TCK'yı kabul etti. Tasarıda zina suç olarak değerlendirilmedi. Türkiye ile müzakerelerin başlaması için ilk 'evet'in ekim ayında çıkması muhtemel.

  • Alman basınından Frankfurter Allgemeine, Frankfurter Rundschau, Berliner Morgenpost ve Die Welt gazeteleri TCK'nın kabul edilmesine rağmen Alman Birlik partilerinin (CDU/CSU) Türkiye'nin üyeliğine karşı olan görüşlerini yinelediklerini yazdı.
  • El Pais, El Mundo, ABC, Lavanguardia ve La Razon gibi İspanya'nın önde gelen gazeteleri, TCK'daki değişikliği, 'Türkiye'nin AB'ye yürüyüşünde ileriye atılan bir adım' olarak nitelendirdi ve "Türkiye AB ile üyelik müzakerelerinin başlayacağının garantili olduğuna inanıyor" ifadelerine yer verdi.