Batum, CHP'deki 'rahatsız' isimleri sıraladı

Batum, CHP'deki 'rahatsız' isimleri sıraladı
Batum, CHP'deki 'rahatsız' isimleri sıraladı
Emine Ülker Tarhan'ın ardından CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum da istifa sinyali verdi. Bazı isimler sıralayan ve bu kişilerin bir araya gelip, yönetimin vahim hatalarını tartışması gerektiğini savunan Batum, "Bu kişilerle görüşeceğim. Eğer CHP içinde bütün yolların tükendiğini, bu insanları yan yana getirme imkanının olmadığını görürsem, gereğini yapacağım" dedi.

Emine Ülker Tarhan’ın istifasının ardından CHP ’de tartışmalar devam ediyor. CHP’deki mevcut gidişata karşı koyan en az 20 milletvekili bulunduğunu ileri süren Batum, bu milletvekillerinin, saydığı isimlerden bazılarına kendini daha yakın hissettiğini, bazılarının ise “şimdilik bekleyelim” dediğini söyledi.

“Milyonların kendilerinden beklentisi olan bu insanların kararlarını almadan, kesin kararımı paylaşmak istemiyorum” diyen Batum, “Ancak kararım kesin” şeklinde konuştu.

BATUM: MEMNUN DEĞİLİM
Batum, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın CHP’den istifası ile partide istifaların devam edeceğine dair açıklamalarına ilişkin soruları yanıtladı. Parti yönetiminin, “zamana göre değişen, tutarlılığı olmayan söylemlerinden ve politikasından, gidişattan” memnun olmadığını belirten Batum, tabanın da memnun olmadığını savundu.

Gidişattan memnun olmayan kişilerin ellerini taşın altına koyması gerektiğini belirten Batum, şu açıklamalarda bulundu: “Bu şekilde yüzlerce insan var, CHP tabanının, oy verenlerinin büyük bölümü var. Bunların sevgisini kazanmış Muharrem İnce, Emine Ülker Tarhan, Ümit Kocasakal, Metin Feyzioğlu, Tuncay Özkan, Umut Oran, Birgül Ayman Güler gibi insanlar var. Bu kişilerin, bir şekilde bir an önce biraraya gelip, bu partinin yolunu, yanlışlarını, yönetimin vahim hatalarını tartışmaları gerekir. Bu vahim hataları ortadan kaldırmak için, siyasal yaşamlarını bu cumhuriyetin temel ilkelerini ortadan kaldırmak için harcamış kişilerle değil bu kişilerle yan yana gelme nasıl sağlanır bunun konuşulması gerekir. Bunun için elimden geleni yapıyorum, yapacağım. Bunları yapalım. Yaptıktan sonra başarısız olursak, ona göre bir yol belirlenir.”

BAŞKA PARTİYE GİDECEKLER Mİ?

CHP’den ayrılarak başka partiye katılacaklarına yönelik haberlerin anımsatılması üzerine Batum, siyasal görüşleri, beyinleri kadar dar olan insanların, bundan siyasal sonuçlar çıkarmaya çalışarak, “İşçi Partisi’ne, DSP’ye gidecekler” yorumları yaptığını söyledi. Batum, bunun geçerli olmadığını, itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bu oyuna seyirci kalmak istemediğini dile getiren Batum, şöyle devam etti: “Eğer CHP içinde bütün yolların tükendiğini, saydığım insanları yan yana getirme imkanının olmadığını görürsem, gereğini yapacağım. Bu hafta içinde bu görüşmeleri yapacağım, ne yapacaklarını, ne düşündüklerini soracağım. Bu arkadaşlar, Türk siyasi hayatının bundan sonraki 10-15 yılında etkin olabileceğini düşündüğüm insanlar. Ortaya çıkaracağımız birlikteliği nasıl sağlarız. Bunun ön planında, bu birliktelikte bu söylediğim isimler olmalı. Herkesin kendilerinden bir şey beklediği, güç atfettiği bu insanlar, bu durumdan nasıl bir çıkış düşünüyorlar? Bazılarıyla daha önce konuştum, şimdi net konuşmak lazım. Önümüzde süre kalmadı. Testi kırılmadan tek tek konuşacağım. ‘Hayır hiçbir şey yapamayacağız’ derlerse, bu oyunun içinde yer almayacağım. İstifa kişisel tercihtir, bir günde olur. Emine Hanım’ın tespitlerine sonuna kadar katılıyorum. Bütün bu görüşmelere baktıktan sonra durduğun yerde durmanın, 2015’i beklemenin anlamı olmadığını düşünüyorum.”

CHP’DEN İSTİFALAR SÜRECEK Mİ?

Batum’a, CHP’den istifaların devam edeceğine yönelik açıklamaları da soruldu. Batum, müneccim olmadığını ancak, kendi kararını bildiğini ifade etti.

Batum, mevcut gidişata karşı koyan CHP içinde en az 20 milletvekili bulunduğunu ileri sürdü. Batum, milletvekillerinin, saydığı isimlerden bazılarına kendini daha yakın hissettiğini, bazılarının “bekleyelim” dediğini söyledi.
Batum, saydığı isimlerin, milyonların güvendiği, sözünü yerine getirebilecek kişiler olduğunu dile getirerek, “Bu kişiler, ‘hayır seninle görüşmüyoruz, senin gibi düşünmüyoruz, bekliyoruz’ derlerse, buna göre şahsi kararımı vereceğim. Şahsi kararı vermek çok kolay. Hayır derlerse, o oyun benim işime gelmiyor, bu oyuna sessiz seyirci, gözlemci olarak katılmak da hoşuma gitmiyor. Ama milyonların kendilerinden beklentisi olan bu insanların kararlarını almadan, kesin kararımı paylaşmak istemiyorum. Ancak kararım kesin” diye konuştu. AA