Baydemir 'paket'i sevmedi!

Baydemir 'paket'i sevmedi!
Baydemir 'paket'i sevmedi!
Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir: Paketler açıldıktan sonra bu yaka zayıflıyor, batı obezleşiyor

Ferit ASLAN

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP ’li Osman Baydemir, hükümetin yeni teşvik paketini eleştirirken, "Her paketten sonra Türkiye ’nin bu yakası zayıflıyor, Batı yakası obezleşiyor" dedi.

Başkan Osman Baydemir, Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin genel kurulunda, hükümetin geçen hafta açtığı teşvik paketini eleştirdi. Baydemir, 7-8 yıllık zaman dilimi içinde yoksullukla mücadele konusunda büyük bir deneyim elde edildiği halde yüzde 100 oranında bir başarı elde edilmediğini belirterek, "Eğer yüzde 100’lük başarı olsaydı insanlarımız namerde muhtaç olmazdı" dedi. Yoksulluğun insan eliyle üretildiğini ve paylaşımın adil yapılmadığını söyleyen Baydemir, bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılmasına yönelik olarak pek çok paket açıklanarak uygulandığını ancak, buna rağmen gelişmişlik farkının giderek derinleştiğini söyledi. Türkiye’nin en az gelişmiş 21 ilinden 18’inin Doğu ve Güneydoğu’daki iller olduğuna dikkat çeken Baydemir, "Her paketten sonra Türkiye’nin bu yakası zayıflıyor, Batı yakası obezleşiyor. Peki durum bu iken neden paketler açıklanıyor? Çünkü, yerel şakşakçılar var. Maalesef toplumun gerçeklerle yüzleşmesini önlüyor. Teşvik paketinin hazırlanmasında yerelle danışılmıyor, görüşü alınmıyor" diye konuştu.

Başkan Osman Baydemir, Benusen ve Hasırlı Mahalleleri’ndeki çocuklarla organize edilen, ’Çocuk Futbol Şenliği’ kupa törenine katılyarak çocuklarla halı sahada top oynadı. Baydemir, atılan golden sonra çocukların yaptığı ’Timsah yürüyüşüne’ de katılarak çocuklarla keyifli bir gün geçirdi.