Baykal: 138 hükümet için

CHP lideri Deniz Baykal, "Van davasıyla ilgili konuşanlar Anayasa'nın 138. maddesine göre suç işliyor" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sözlerinden sonra başlatılan incelemeyi şöyle değerlendirdi...

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, "Van davasıyla ilgili konuşanlar Anayasa'nın 138. maddesine göre suç işliyor" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sözlerinden sonra başlatılan incelemeyi şöyle değerlendirdi: "Yargı gerçekten her türlü baskı ve yönlendirmeden uzak tutulmalı. Bu konuda her türlü ihlal incelenmeli. Bunda yanlış yok.
Ama, Anayasa'nın o maddesi sadece haksızlıklar karşısında tepki gösteren sivil toplum kuruluşlarının, partilerin ya da kişilerin yaklaşımlarını değerlendiren bir madde değil. Esasında hükümetin ve resmi kuruluşların yargıya emir, telkin, talimat veremeyeceğini düzenleyen bir madde. Prof. Aşkın'ın evinin basılmasına, tutuklanmasına sadece savcılık kendisi mi karar verdi? O kararı verenden başsavcının nasıl haberi oldu? Yargıya asıl müdahale kamuoyunda doğru bildiğini söyleyenlerden gelmez. Yargıya asıl müdahale kapalı kapılar arkasında telefon ahizelerinden tehdit ve talimatlardan, şöyle yaparsan böyle olur değerlendirmelerinden gelir. Biz Anayasa suçu işlemedik, ama bana göre yargıya müdahale edenler var. Bu Anayasa'nın 138. maddesine aykırı."