Baykal 17 Aralık zirvesinde yok

Başbakan Erdoğan'la görüşen CHP lideri, 17 Aralık'taki AB zirvesine gitmeyeceğini belirtirken, "Önemli olan düşüncelerimizin oraya yansımasıdır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 17 Aralık'taki AB zirvesine gitmeyeceğini belirtirken, "Önemli olan düşüncelerimizin oraya yansımasıdır. Sayın Başbakan da düşüncelerimizi orada yansıtacaktır" dedi.
Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli ile birlikte CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaret etti. Bir saat 15 dakika süren görüşmeye CHP'den Genel Sekreter Önder Sav, Grup Başkanvekili Ali Topuz ve İstanbul milletvekili Şükrü Elekdağ katıldı. Görüşme sonrası Erdoğan ve Baykal ortak bir basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, 17 Aralık öncesi Türkiye'nin oturmuş 3 ana ilkesi bulunduğunu belirterek şunları söyledi:
"Birincisi müzakere süreci tam üyelikle noktalanacak, neticelenecek bir süreç olmalıdır. İkincisi başka bir karara imkan tanımayacak bir müzakere sürecinin başlamasıdır ve bunun kararının 17 Aralık'ta verilmesidir. Almanya Başbakanı Schroeder bunu çok güzel bir şekilde 'tam üyelikle sonuçlanacak bir müzakere süreci' diye ifade etmiştir.
Üçüncüsü de bizim siyasi hassasiyetlerimiz üzerinde bir spekülasyona gidilmemesi, takdir yetkilerimiz üzerinde spekülasyona gidilmemesidir."