Baykal: 2 Mayıs da olur

CHP lideri Deniz Baykal, New York'ta Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlatılması kararını değerlendirirken, 'zafer havası yaratılmaya çalışıldığını' savundu.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, New York'ta Kıbrıs görüşmelerinin yeniden başlatılması kararını değerlendirirken, 'zafer havası yaratılmaya çalışıldığını' savundu. Baykal, TRT 2'de yayımlanan 'Televizyon Gazetesi'nde yaptığı değerlendirmede, Annan Planı'nın KKTC'nin haklarını garantiye almadığını savunarak, "Kıbrıs davası bu planla çok büyük sıkıntıya girer. İlerleme kaydedilen tek nokta Türkiye ve Yunanistan'ın görüşmelere katılması. Bunun nasıl bir mücizevi çözüm getireceğini merak ediyorum" diye konuştu.
'1 Mayıs' kaygısı yaratılmak istendiğini öne süren Baykal, şunları söyledi: "1 Mayıs'a kadar anlaşma olması iyi bir şeydir, anlaşma olması için de KKTC'nin hakkını alması lazım. '1 Mayıs'ta Türkiye haklarından vazgeçmezse, 2 Mayıs ne olur?' 2 Mayıs olur. 1 Mart'tan sonra 2 Mart olduğu gibi. 80 bin ABD askerinin Güneydoğu'ya yerleşterilmesi kabul edilmezse Türkiye çöker, diyorlardı. İsa'dan bu yana 2003 1 Mayıs yaşadık, 2004'üncüsü yaşarsak bir şey olmaz."
Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'e eleştirilerini sürdüren, dünyada ülkesinin anayasasını içine sindirememiş birinin bu görevi yapamayacağını belirten Baykal, Kamu Reformu Temel Kanunu'nun üniter yapıyı bozmayı amaçladığını savundu.