Baykal: AB artık çok zor kaytarır

Avrupa Sosyalist Partiler Kongresi'ne katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği konusunda hâkim havanın, "Eyvah istediklerimizin hepsini yapacaklar" doğrultusunda olduğunu söyledi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Sosyalist Partiler Kongresi'ne katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği konusunda hâkim havanın, "Eyvah istediklerimizin hepsini yapacaklar" doğrultusunda olduğunu söyledi. Baykal, "Avrupa'nın artık kaytarması zor. Hükümetiyle, muhalefetiyle sürekli pres yapmalıyız" dedi.
13 Haziran'da düzenlenecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Türkiye için şu ana kadar hiç olmadığı kadar önemli olduğuna dikkat çeken CHP lideri Baykal, Brüksel'de 'bir tereddüdün fotoğrafını çektiklerini' ifade etti. Baykal, "İnşallah bu durum önümüzdeki seçimlere yöneliktir ve sonrasında geçer" diye konuştu.
'Fırsat vermeyelim'
Avrupalı yetkililerin yaptıkları açıklamalarla Türkiye konusunda önemli ölçüde angaje olduklarını ifade eden Baykal, "Artık kaytarmaları çok zor. Kaytarma eğilimleri belirdiğinde de bizim üzerlerine gitmemiz gerekiyor. Yeter ki Türkiye ellerine böyle bir fırsat vermesin. Türkiye'ye karşı olanlar Avrupa seçimlerinden güçlenerek çıkarlarsa bize destek verenler zor durumda kalır. Sosyalistler'de de kayma olursa bu iş tamamen bitmiş demektir."
Seçimlerden sonra sosyalistlerin dış politikada etkili isimleriyle Türkiye'de bir araya geleceklerini ifade eden Baykal, Avrupa'nın bahanelerini giderecek, "Dış telkinlerle gerçekleştirilen değil, Türkiye'nin içinden çıkan, gerçek ve kapsamlı" anayasa değişikliği çağrısını yineledi.