Baykal: AB için artık engel yok

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kıbrıs'ta bir dönemin kapandığını, yeni bir dönemin açılmakta olduğunu söyledi.

İSTANBUL - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kıbrıs'ta bir dönemin kapandığını, yeni bir dönemin açılmakta olduğunu söyledi. Önceki akşam, Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin Brüksel'deki kongresinden yurda dönen Baykal, Kıbrıs'taki referandum sonuçlarını şöyle değerlendirdi:
Yeni müzakere olmaz: Dayatılan bir anlaşmanın her iki toplumun ortak mutabakatına sahip olmadığı gerçeği ortaya çıktı. Bu planın Kıbrıs'taki olayları yönlendirme şansı kalmamıştır. Türk toplumunu AB içindeki Rum toplumuna eklemeye yönelik yeni müzakere kesinlikle kabul edilemez.
Destek temel görevimiz: KKTC'nin tanınmasını, ekonomik ambargoların kalkmasını sağlamak Türk hükümetinin temel görevi. Her türlü çabaya her desteği vereceğiz.
AB yolunda hiçbir engel çıkarılamaz: Hiç kimsenin, AB içindeki hiçbir ülkenin, Türkiye'nin AB ile üyelik müzakerelerine başlayabilmesi için Kıbrıs konusuna dayanarak bir engel çıkarması düşünülemez. Türkiye'nin AB ile ilgili ufku açılmıştır. Kopenhag Kriterleri açısından gereken eksiklikleri tamamlamak, uygulamadaki şikâyetlere son vermek ve Avrupa Birliği'nden tarih almak durumundayız.
AB planı iflas etti: Avrupa Birliği'nin oyun planı iflas etmiştir. Yapılması gereken, dünyanın, AB ve BM'nin, Kıbrıs Türk toplumuna saygı göstermek durumunda olduğunu, onu anlamak durumunda olduğunu sağlamaktır. Şimdi kararlı olma, ciddi olma zamanıdır. Herkes çalışmalıdır.
Denktaş gereğini yaptı: Denktaş, bu konuda inançları doğrultusunda, Kıbrıs Türk halkının uzun vadeli yararları doğrultusunda üzerine düşen görevi yerine getirdi. Herkes gibi düşünmek zorunda değil. Gereğini yaptı ve Kıbrıs halkı da kararını aldı. Kimsenin Denktaş'a bir karar empoze etme hakkı yok. Kıbrıs'ın bundan sonraki geleceğiyle Rauf Denktaş'ın yakından ilgilenmesine ciddi ihtiyaç var.