Baykal AB yolunda

Avrupa Sosyalistleri Partisi'nin kongresi için Brüksel'e gidecek olan CHP lideri Baykal, AB çevrelerinde dile getirilen 'özel statü'nün yanlışlığını anlatacak.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, AB'ye üye olmak isteyen Türkiye'ye 'özel statü verilmesi' düşüncesinin seslendirmeye başlayan Avrupalı sosyalistlere, bunun Türkiye'nin beklentilerini karşılamayacağını anlatacak.
Baykal, 22-25 Nisan arasında yapılacak olan Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) 6. Kongresi'ne katılmak üzere yarın Brüksel'e gidecek. Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ve CHP Dış İlişkiler Sorumlusu Petek Gürbüz'ün eşlik edeceği Baykal, PES başkanlar toplantısı ve tartışmalı panellerde, Türkiye'nin AB üyeliği için öngörülen özel statü tezlerini eleştirecek. Baykal, dün konuyla ilgili şunları söyledi:
"Bu düşünce daha önce bazı Avrupalı Hıristiyan Demokrat partileri tarafından dile getirilmişti. Şimdi de bu düşünceler Avrupa Sosyalistleri Partisi çevrelerinde seslendirilmeye başlandı. Bürsel'deki toplantılarda Türkiye'nin özel statüyle AB üyesi yapılmasının Türkiye'nin beklentilerini karşılamayacağını söyleyeceğim. Böyle bir öneriyle Türkiye'ye haksızlık yapılacağını ve böyle bir önerinin gündeme getirilmesinin son derece yanlış olacağını söyleyeceğim."