Baykal: AKP ampulü kandile döndü

CHP lideri Deniz Baykal, AKP'lilerin 84 yıl öncesini aradıklarını belirterek "Türkiye'deki aydınlığı görmek için İran'a, Ortadoğu'ya bakıver" dedi. Baykal AKP'ye eleştirilerini Tokat ve Kırşehir mitinglerinde de sürdürdü.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

TOKAT/KIRŞEHİR - CHP lideri Deniz Baykal, AKP'lilerin 84 yıl öncesini aradıklarını belirterek "Türkiye'deki aydınlığı görmek için İran'a, Ortadoğu'ya bakıver" dedi. Baykal AKP'ye eleştirilerini Tokat ve Kırşehir mitinglerinde de sürdürdü. Baykal şöyle konuştu:
"Niğde'deki AKP'liler 84 yıllık karanlığa son verecekmişler. Neymiş bu 84 yıllık karanlık? 1920'de Meclis açılmış ve Türkiye karanlığa gömülmüş. Yani Meclis öncesi dönemi arıyorlar. O dönem aydınlık herhalde. Sen aydınlık arıyorsan Türkiye'deki aydınlığı görmek için İran'a bakıver. Ortadoğu'ya bakıver. AKP'liler Cumhuriyet'in karanlığını aydınlatacakmışlar. Kandile döndü elindeki amblemin. Önünü aydınlatamıyor nerde kaldı Türkiye'yi aydınlatacak. Bu iktidara kalsaydı Ortadoğu bataklığının içindeydik. Irak'ta izlediği politikanın ne kadar yanlış olduğunu İspanya 200 ölüyü görünce anladı. Halk iktidara 'Sen başıma ne dertler açmışsın. Irak bataklığının içine beni niye getirdin' diye bunlara karşı çıkan mahalefeti iş başına getirdi. Türkiye İspanya'dan çok mu farklı? Bu iktidara kalsaydı Türkiye Ortadoğu bataklığının içindeydi. Terörist saldırılar Allah esirgesin Türkiye'nin her yerindeydi. CHP olarak bunu önledik."
Hükümetin Kıbrıs'ta başka ülkelerden aldığı işaretle hareket ettiğini öne süren Baykal, ekonomi konusunda ise "Gençler iş istiyor, Başbakan 'Taşı sıkın suyunu çıkartın' diyor. Taş mı bıraktınız memlekette" dedi.